niedziela, 3 marca 2024
6.8 C
Swarzędz

W weekend paraliż Swarzędza!

W najbliższy weekend 29 czerwca – 30 czerwca br. nastąpi zamknięcie trasy krajowej nr 92 i bardzo poważne utrudnienia komunikacyjne. Powód? Po raz kolejny przez naszą gminę przebiega trasa poznańskiej imprezy triathlonowej „SLT Triathlon Poznań". Mieszkańców, kierowców i pasażerów Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej czeka – niestety - dwudniowy paraliż komunikacyjny.

Zobacz także

- Reklama -

Zamkną krajówkę na weekend

W najbliższy weekend: sobotę, 29 czerwca  br.  oraz w niedzielę, 30 czerwca br. w Poznaniu, odbędzie się wielka impreza triathlonowa  „SLT Triathlon Poznań”. Niestety,  poznańska impreza i sportowe wydarzenie negatywnie odbije się – podobnie jak przed rokiem – na naszej gminie, przez którą przebiegać będzie trasa rowerowa Triathlonu.

Co nas czeka? Całkowite zamknięcie w sobotę, 29 czerwca w godz. 7.00 – 14.30 – trasy krajowej nr 92 z Poznania aż do ul. Polnej w Swarzędzu, a w niedzielę, 30 czerwca. zamknięcie krajówki od godziny 7.00 do 14.00. Oznacza to, że wyjazd ze Swarzędza do Poznania, lub z Poznania do Swarzędza będzie mocno utrudniony.

Jakie objazdy?

Jak podają organizatorzy w związku z utrudnieniami na ul. Poznańskiej oraz ulicach przyległych wprowadza się:

– kierowanie ruchem przez policję na skrzyżowaniach DK 92 z ulicami: Kirkora, Stawną i Polną w m. Swarzędz;

– zamknięcia wszystkich pozostałych skrzyżowań, na wylotach tych skrzyżowań zostanie wskazany objazd umożliwiający włączenie do DK92.

Organizator sugeruje objazdy przez drogi ekspresowe S5 i S11, autostradę A2 oraz DW194 (ul. Poznańska w Kobylnicy) i DP 2407P (ul. Polna/Cieszkowskiego w Swarzędzu).

Swarzędz nie jest organizatorem imprezy

Jak komentuje te utrudnienia drogowe swarzędzki magistrat? – Gmina Swarzędz nie jest organizatorem tej imprezy. Niestety, trasa krajowa nie leży w gestii naszej gminy i tak naprawdę niewiele można zrobić –  pozostaje nam tylko postulować do organizatorów, o przeniesienie tej imprezy –  co rokrocznie czynimy. Droga krajowa nr 92 stanowi komunikacyjny kręgosłup Swarzędza, a jej zamknięcie i objazdy powodują zbyt duże utrudnienia w ruchu. Odbije się to znowu negatywnie na swarzędzanach i to mieszkańcy naszej gminy odczują największe uciążliwości z związku z organizacją poznańskiej imprezy triatlonowej. Ubolewamy nad tą sytuacją – podkreśla wiceburmistrz Grzegorz Taterka. – W tym roku na bazie naszych wniosków i postulatów poznański organizator skrócił trasę  i ostatecznie zakończy się na wysokości ul. Polnej w Swarzędzu. Oznacza to, że  ruch z północy na południe Swarzędza (ul. Polną) powinien odbywać się bardziej płynnie – tylko część skrzyżowania będzie potrzebna do nawrotki triatlonistów. Na pewno jednak podróż ze Swarzędza do Poznania w najbliższy weekend będzie bardzo utrudniony – dodaje I zastępca burmistrza Swarzędza..

Paraliż Swarzędzki Komunikacji

– Poznańska impreza triathlonowa spowoduje też bardzo poważne zakłócenia w funkcjonowaniu Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Utrudnień na kilku liniach będzie sporo – wyjaśnia Mariusz Szrajbrowski, kierownik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Transportu w swarzędzkim ratuszu.

W związku ze zmianą organizacji ruchu kołowego na czas trwania imprezy sportowej SLT TRIATHLON POZNAŃ 2019 w dniach 29-30.06.2019 wystąpią znaczne utrudnienia w funkcjonowaniu Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej.

W dniu 06 br. od godziny 9:00 do godziny 13:30 nastąpi całkowite zawieszenie kursowania autobusów linii 405 i 401.

Z uwagi na całkowite zamknięcie dla ruchu DK 92 ostatni kurs linii 405 z Swarzędz Rynek w kierunku Ronda Śródka odbędzie się o godzinie 8:30, a w kierunku Swarzędz Rynek z Ronda Śródka o godzinie 8:25

Z uwagi na całkowite zamknięcie dla ruchu DK 92 ostatni kurs linii 401 z Swarzędz Dworzec Kościuszkowców w kierunku Ronda Śródka odbędzie się o godzinie 8:20, a w kierunku Swarzędz Dworzec Kościuszkowców z Ronda Śródka o godzinie 8:35

W związku z powyższym wprowadzona zostaje specjalna linia 412 A kursująca na trasie:

Swarzędz os. Cegielskiego – Rondo  Raczyńskiego – Tysiąclecia – Średzka – Kościuszki – Rynek – Cieszkowskiego – os. Czwartaków – os. Kościuszkowców – Gruszczyn – Kobylnica – Janikowo – Bogucin – Poznań Główna – Rondo Śródka.

Obowiązujący rozkład jazdy linii 412 A w dniu 29.06:

Odjazdy z os. Cegielskiego:  09:00; 09:30; 11:00; 12:00; 13:00;

Odjazdy z Ronda Śródka:     09:00; 10:00; 11:15; 12:00; 13:00;

  1. W dniu 06 br. od godziny 7:00 do godziny 13:00 nastąpi całkowite zawieszenie kursowania autobusów linii 405 i 401.

Z uwagi na całkowite zamknięcie dla ruchu DK 92 ostatni kurs linii 405 z Swarzędz Rynek w kierunku Ronda Śródka odbędzie się o godzinie 6:25, a w kierunku Swarzędz Rynek z Ronda Śródka o godzinie 6:30.

Z uwagi na całkowite zamknięcie dla ruchu DK 92 ostatni kurs linii 401 z Swarzędz Dworzec Kościuszkowców w kierunku Ronda Śródka odbędzie się o godzinie 6:10, a w kierunku Swarzędz Dworzec Kościuszkowców z Ronda Śródka o godzinie 6:10.

W związku z powyższym wprowadzona zostaje specjalna linia 412 A kursująca na trasie:

Swarzędz os. Cegielskiego – Rondo  Raczyńskiego – Tysiąclecia – Średzka – Kościuszki – Rynek – Cieszkowskiego – os. Czwartaków – os. Kościuszkowców – Gruszczyn – Kobylnica – Janikowo – Bogucin – Poznań Główna – Rondo Śródka.

Obowiązujący rozkład jazdy linii 412 A w dniu 30.06:

Odjazdy z os. Cegielskiego:   07:00; 08:00; 09:00; 10:10; 11:00; 11:45; 12:30

Odjazdy z Ronda Śródka:       07:00; 08:00; 09:00; 10:00; 11:00; 12:00

  1. Możliwy ograniczony dojazd do Ronda Śródka z uwagi na ograniczoną przepustowość ruchu kołowego w okolicach Ronda.
  2. Z uwagi na ograniczony przejazd przez skrzyżowanie Poznańska – Polna na czas trwania zawodów nie będzie czynny przystanek „POLNA”, autobusy linii 484, 498 oraz 499 kierowane będą objazdem Rynek – Węzeł PKP – Kościuszki i dalej wg obowiązującego rozkładu.
  3. W dniu 29.06 i 30.06 zmianie ulegnie trasa linii rowerowej 471. Wszystkie kursy rozpoczynające swój bieg na Swarzędz Węzeł Przesiadkowy prowadzone będą ulicami: Kościuszki – Średzka – Tysiąclecia – Rondo Raczyńskiego – Rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (zawracanie) – Rondo Raczyńskiego – Tysiąclecia – Średzka – Kościuszki

Sukcesywne przywracanie ulic dla ruchu kołowego zależne będzie od organizatora zawodów, a wymienione godziny mają charakter orientacyjny i pozostają zależne od organizatora zawodów!

Kiedy zamknięcie krajówki – DK nr 92?

Sobota, 29 czerwca w godzinach 7:00 – 14:30,

Niedziela, 30 czerwca w godzinach 7:00 – 14:00

W tych dniach i tych godzinach całkowicie zamknięta zostanie – ul. Warszawska od. ul. św. Michała aż do granic miasta Poznania, a następnie droga krajowa nr 92 do Swarzędza do skrzyżowania Polna/Poznańska.

„Śluzy komunikacyjne” droga krajowa nr 92:

– ul. Poznańska/Polna (Swarzędz),

– ul. Poznańska/Kirkora (Swarzędz)

INFOLINIA O UTRUDNIENIACH W RUCHU – TEL. 500 517 344

 Kk

Fot. W najbliższy weekend  nastąpi zamknięcie – na wiele godzin – trasy krajowej nr 92 i poważne utrudnienia komunikacyjne. Powód? Po raz kolejny przez naszą gminę przebiega trasa poznańskiej imprezy triatlonowej „SLT Triathlon Poznań”

- Reklama -
- Reklama -