piątek, 21 czerwca 2024
17.5 C
Swarzędz

Kolej metropolitalna pojedzie dalej?

W sierpniu Swarzędz podpisze umowę dotyczącą przedłużenia kursów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej do Paczkowa oraz rozszerzenia systemu PKM o stacje na Ligowcu i w Kobylnicy.

Zobacz także

- Reklama -

We wrześniu ubiegłego roku nasza gmina przystąpiła do systemu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Stanowiło to spore udogodnienie dla pasażerów, bo pociągi PKM kursujące w godzinach szczytu ze swarzędzkiego dworca na dworzec PKP w Poznaniu co pół godziny stały się poważną alternatywą dla autobusów, zwłaszcza że w gminie powstały dodatkowo węzły przesiadkowe (w Swarzędzu i Kobylnicy) oraz uruchomiono darmowe dojazdy do nich komunikacją miejską. Od września br. natomiast trasa kursowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej przez naszą gminę miałaby zostać wydłużona do Paczkowa oraz dalej – do Kostrzyna. W systemie PKM miałyby – również od września – znaleźć się stacje leżące na drugiej linii kolejowej przebiegającej przez Swarzędz, czyli Poznań – Gniezno: na Ligowcu oraz w Kobylnicy. Umowę w tej sprawie – jak poinformowano podczas poniedziałkowego wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej – nasza gmina oraz Powiat Poznański, Miasto Poznań i Stowarzyszenie „Metropolia Poznańska” mają parafować w sierpniu. Wiąże się to ze zwiększeniem gminnej dotacji na ten cel do blisko 1 mln zł w ciągu trzech lat, licząc od ubiegłego roku. To o ok. 390 tys. zł więcej niż do tej pory. Uchwałę w tej sprawie zaprezentowano już radnym.

Liczymy, że od września Poznańska Kolej Metropolitalna wjedzie już nie tylko do Swarzędza, ale pojedzie też dalej do Paczkowa oraz Kostrzyna, gdzie miałaby „zawracać”. Sukcesywnie w tym celu odciążana z pociągów jest też trasa Poznań – Gniezno. Dlatego też zabezpieczamy środki w budżecie na ten cel. Umożliwi to podpisanie umowy w tej sprawie – wyjaśnił podczas spotkania z radnymi burmistrz Marian Szkudlarek, podkreślając że miasto jest zadowolone z Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. – Liczba podróżnych koleją wzrosła od momentu uruchomienia PKM na odcinku do Swarzędza o 36%, a to dobra informacja w kontekście kryzysu drogowego – podkreślił burmistrz.

Przypomnijmy, że w związku z rozszerzeniem działalności PKM na terenie naszej gminy miasto buduje bądź zamierza budować kolejne węzły przesiadkowe: w Paczkowie oraz na Ligowcu. O tym jak dokładnie Poznańska Kolej Metropolitalna miałaby kursować przez kolejne swarzędzkie stacje dowiemy się dopiero w momencie zmiany rozkładu jazdy pociągów, co nastąpi najprawdopodobniej we wrześniu. Wówczas też powrócimy do tematu.

- Reklama -
- Reklama -