poniedziałek, 15 lipca 2024
22.9 C
Swarzędz

O krok od wybuchu

Do bardzo groźnego zdarzenia doszło w minioną niedzielę wieczorem w Janikowie. Na stacji paliw zapalił się zbiornik z gazem. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto trasę wojewódzką nr 194. W akcji wzięło udział 12 zastępów straży pożarnej i pluton chemiczny.

Zobacz także

- Reklama -

W minioną niedzielę doszło do bardzo niebezpiecznego zdarzenia w Janikowie. Około godziny 19.00 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze zbiornika z gazem na terenie stacji benzynowej. Na miejsce wraz ze strażakami z Kobylnicy i Swarzędza zostało zadysponowanych łącznie 12 zastępów.  – Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy potwierdzili, że doszło do doszczelnienia i zapłonu zbiornika, w którym znajdowało się około 5 000 litrów skroplonego gazu – wyjaśnia Tomasz Tomaszewski, naczelnik OSP Kobylnica.  – Na szczęście nikomu nic się nie stało. Pracownicy stacji ewakuowali się przed przybyciem strażaków. Dla bezpieczeństwa ewakuowano 2 osoby z pobliskiej firmy i zamknięto byłą trasę krajową nr 5 (obecnie trasę wojewódzką nr 194) – relacjonuje komisarz Piotr Borowiak, wiceszef swarzędzkiego Komisariatu.

Strażacy natychmiast przystąpili do działań ratowniczych, polegających na schładzaniu zbiornika objętego pożarem oraz monitorowaniu jego temperatury przy pomocy kamery termowizyjnej.  – Po przybyciu na miejsce oficera operacyjnego oraz plutonu chemicznego podjęto próbę uszczelnienia wycieku oraz ugaszenia pożaru. Podjęte działania okazały się skuteczne i po ponad godzinie działań strażakom udało się ugasić pożar oraz ograniczyć znacznie wypływ gazu – dodaje Tomasz Tomaszewski. Trasa została odblokowana.

- Reklama -
- Reklama -