niedziela, 21 kwietnia 2024
6.3 C
Swarzędz

Klasy znowu zmienią szkoły

Uczniowie 10 klas – 4 trzecich i 6 szóstych – przeniosą się w nowym roku szkolnym do innych szkół. To efekt trwającej reformy w oświacie, umożliwiającej miastu odpowiednie wykorzystanie bazy lokalowej gminnych placówek.

Zobacz także

- Reklama -

Prawo oświatowe zmieniło strukturę polskich szkół. Zmiany objęły wszystkie szczeble edukacyjne – od szkół podstawowych po szkoły ponadpodstawowe. W tych pierwszych nauka wydłużona została do ośmiu lat, a gimnazja są sukcesywnie wygaszane. Zmiany te wiążą się także z migracjami uczniów między szkołami. Jeśli w jednej podstawówce są równoległe trzecie lub równoległe szóste klasy, samorząd może przenieść niektórych uczniów do innej podstawówki, która została utworzona na bazie gimnazjum. Tak też dzieje się w naszym mieście. Decyzją Rady Miejskiej od nowego roku szkolnego naukę w innych szkołach będzie kontynuowało łącznie 10 klas – 4 trzecie i 6 szóstych: klasa III b z SP1 w Swarzędzu zostanie przeniesiona do SP2 w Swarzędzu, III d z SP4 w Swarzędzu do SP3 w Swarzędzu, klasy III b i III c z SP2 w Zalasewie przejmie SP1 w Zalasewie, VI d z SP1 w Swarzędzu będzie się uczyła w SP2 w Swarzędzu, VI d i VI e z SP4 w Swarzędzu przeniesie się do SP3 w Swarzędzu, VI d z SP5 do SP1 w Zalasewie, VI e z SP5 w Swarzędzu do SP2 w Swarzędzu, a VI a z SP2 w Zalasewie do SP1 w Zalasewie. Łącznie naukę w innym miejscu będzie kontynuowało ok. 200 swarzędzkich uczniów: – Przepisy wprowadzające ustawę – prawo oświatowe stwarzają możliwość przeniesienia części uczniów z istniejących szkół podstawowych do „podstawówek” powstałych w wyniku przekształcenia gimnazjum. Konsultacje z rodzicami uczniów w tej sprawie były prowadzone od jesieni ubiegłego roku – mówi wiceburmistrz Tomasz Zwoliński, dodając że każdy rodzic mógł odwołać się od przeniesienia dziecka do innej placówki: – Czas takich odwołań minął jednak na początku roku. Proponowane rozwiązania wpłyną na poprawę warunków nauczania poprzez zachowanie jednozmianowości w szkołach i pozwolą w pełni wykorzystać bazę lokalową gminnych placówek oświatowych. Uchwała o przeniesieniu klas jest konsekwencją uchwały z 2017 r. w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Wskazano w niej m.in. nowe rejony szkół i organizację placówek oświatowych w trakcie i po zakończeniu reformy – wyjaśnia zastępca gospodarza miasta. Przypomnijmy, że to nie pierwsze przenosiny klas między szkołami w naszej gminie. W ubiegłym roku – decyzją radnych – miejsce nauki zmieniło 10 klas trzecich oraz 7 szóstych, a dwa lata temu 11 klas trzecich i 6 szóstych.

Od nowego roku szkolnego naukę w innych szkołach będzie kontynuowało łącznie 10 klas – 4 trzecie i 6 szóstych:

klasa III b z SP1 w Swarzędzu zostanie przeniesiona do SP2 w Swarzędzu, III d z SP4 w Swarzędzu do SP3 w Swarzędzu, klasy III b i III c z SP2 w Zalasewie przejmie SP1 w Zalasewie, VI d z SP1 w Swarzędzu będzie się uczyła w SP2 w Swarzędzu, VI d i VI e z SP4 w Swarzędzu przeniesie się do SP3 w Swarzędzu, VI d z SP5 do SP1 w Zalasewie, VI e z SP5 w Swarzędzu do SP2 w Swarzędzu, a VI a z SP2 w Zalasewie do SP1 w Zalasewie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -