środa, 19 czerwca 2024
22 C
Swarzędz

W Swarzędzu więcej chętnych niż miejsc

W miniony wtorek ogłoszono wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Swarzędzu, a także w Poznaniu oraz całym Powiecie Poznańskim. Jak wypadł tegoroczny nabór?

Zobacz także

- Reklama -

16 lipca  szkoły średnie z terenu naszej gminy, ale także Poznania oraz gmin Powiatu Poznańskiego przeżyły prawdziwe oblężenie. Tego dnia szkoły średnie ogłosiły listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej placówki.  – Na terenie naszego powiatu wnioski złożyło 1683 absolwentów gimnazjów. Do szkół zakwalifikowało się 974 uczniów.  Podobnie wygląda sytuacja absolwentów szkół podstawowych. Wnioski do placówek powiatowych złożyło 2106 uczniów, 1954 doniosło świadectwo. Do szkół zakwalifikowało się 1196 osób, nie zakwalifikowało 910, pomimo otwarcia aż 55 oddziałów – informuje Starostwo Powiatowe w Poznaniu na swojej stronie internetowej.

A jak wypadła tegoroczna rekrutacja w dwóch swarzędzkich szkołach ponadpodstawowych?

II LO im. T. Staniewskiego, mieszczące się przy Podgórnej w Swarzędzu przygotowało dla uczniów ofertę 8 klas pierwszych:  4 klasy dla absolwentów szkół podstawowych i 4  dla absolwentów gimnazjów.

Ilu absolwentów chce kontynuować naukę w  II LO?

– Jako pierwszy wybór do naszego liceum do 4 klas po szkole podstawowej zgłosiło się 173 uczniów, a miejsc jest 96, ze wszystkich preferencji (wyborów dokonanych przez uczniów) chętnych jest aż 459 uczniów. Po szkole gimnazjalnej jako pierwszy wybór zadeklarowało 162 absolwentów. Miejsc jest również 96. Ze wszystkich preferencji po gimnazjum chętnych jest 383 uczniów – wyjaśnia Wojciech Hoffmann, wicedyrektor II LO w Swarzędzu.  Utworzone w liceum przy Podgórnej klasy pierwsze (dwie  humanistyczno – językowe, dwie matematyczno – geograficzne, dwie biologiczno – chemiczne oraz dwie policyjne) liczą po 24 uczniów. Na razie nie wiadomo jednak ilu uczniów z list zakwalifikowanych potwierdzi swój wybór, bo absolwenci – przypomnijmy – mogli aplikować aż do 9 szkół. Teraz na potwierdzenie chęci przyjęcia do szkoły mają czas do 24 lipca br.  – Jeżeli wybiorą szkołę z Poznania, gdzie również się dostali, to zwolnią miejsce, które mogą zająć uczniowie oczekujący, obecnie niezakwalifikowani. Nasza szkoła ostateczną liczbę uczniów przyjętych do szkoły ogłosi 25 lipca – dodaje wicedyrektor Wojciech Hoffmann.

W Zespole Szkół nr 1 na os. Mielżyńskiego dla absolwentów gimnazjów przygotowywano 136 miejsc w Technikum (jako I preferencję wybrało tą szkołę 321 uczniów) oraz 99 miejsc w Branżowej Szkole I stopnia (to pierwszy wybór dla 123 uczniów). Z kolei dla absolwentów szkół podstawowych  ZS nr 1 przygotował w sumie 255 miejsc, z czego 156 miejsc w Technikum (aż 355 uczniów wybrało szkołę jako pierwszy wybór) oraz 99 miejsc w Branżowej Szkole I stopnia (tą preferencję wybrało 130 uczniów).

Dodajmy, że od 26 lipca br. rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -