środa, 24 lipca 2024
21.7 C
Swarzędz

7 kolejnych autobusów dla Swarzędza

Gmina kontynuuje wymianę floty komunikacji publicznej na bardziej przyjazną środowisku. Do Swarzędza trafiło właśnie 7 nowoczesnych autobusów z napędem hybrydowym. W ciągu kilku dni powinny rozpocząć obsługę miejscowych linii.

Zobacz także

- Reklama -

W ubiegłym roku nasza gmina rozstrzygnęła przetarg i podpisała umowę z Solarisem na dostawę 7 nieskopodłogowych autobusów z napędem hybrydowym. W miniony wtorek natomiast zamówione pojazdy zostały oficjalnie zaprezentowane przez władze miasta w bazie transportowej w podswarzędzkich Garbach. To nowoczesne autobusy posiadające zarówno silnik elektryczny, jak i oszczędny i ekologiczny silnik diesla, spełniający restrykcyjne normy emisji spalin. 12-metrowe, 3-drzwiowe autobusy są zdolne przewieźć minimum 85 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Pojazdy posiadają w wyposażeniu wifi, biletomat, porty USB do ładowania telefonów, systemy audio-video, klimatyzację, system GPS, bramki liczące pasażerów, a także zaawansowane komputery pokładowe. Autobusy kosztowały nieco ponad 13 mln zł, ich zakup jednak częściowo sfinansowano z dofinansowania (7,5 mln zł) otrzymanego w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w kompleksowym projekcie pod nazwą „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz”. W jego skład, obok zakupu autobusów, weszło kilka inwestycji, m.in. wybudowanie węzła przesiadkowego w Paczkowie, rozbudowa ulicy Średzkiej w Paczkowie, modernizacja bazy transportowej w Garbach oraz trwająca już przebudowa ul. Transportowej w Zalasewie. Wartość tego projektu szacuje się na ponad 37 mln zł, a pozyskane przez Swarzędz dofinansowanie z UE wynosi rekordowe w skali gminy 13,9 mln zł. Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy zakup hybryd Solarisa przez miasto. W ubiegłym roku do Swarzędza trafiły 4 podobne autobusy, które zostały oddelegowane m.in. do obsługi węzłów przesiadkowych, od tego czasu nasza gmina może pochwalić się również dwoma ekonomicznymi niskopodłogowcami marki Isuzu Citibus, które Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne nabyło wówczas w formie leasingu. Flota miejscowych autobusów po tych wszystkich zakupach liczy obecnie 41 pojazdów. Nowe hybrydy natomiast mają rozpocząć kursowanie po gminie w ciągu kilku dni.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -