Kolej metropolitalna wjeżdża do Paczkowa

Od 2 września Poznańska Kolej Metropolitalna będzie jeździła także przez Paczkowo. W czwartek, 22 VIII Swarzędz podpisał w tej sprawie umowę z samorządem Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Poznańskiego, Poznania oraz gminy Kostrzyn.

We wrześniu ubiegłego roku nasza gmina przystąpiła do systemu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Stanowiło to spore udogodnienie dla pasażerów, bo pociągi PKM kursujące w godzinach szczytu ze swarzędzkiego dworca na dworzec PKP w Poznaniu co pół godziny stały się poważną alternatywą dla autobusów, zwłaszcza że w gminie powstały dodatkowo węzły przesiadkowe (w Swarzędzu i Kobylnicy) oraz uruchomiono darmowe dojazdy do nich komunikacją miejską. Od września br. natomiast trasa kursowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej przez naszą gminę zostanie wydłużona do Paczkowa oraz dalej – do Kostrzyna. Umowę w tej sprawie władze naszej gminy oraz przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Poznańskiego, Poznania i Kostrzyna podpisali w ubiegły czwartek, 22 VIII podczas okolicznościowego spotkania w Kostrzynie. Wiąże się to ze zwiększeniem gminnej dotacji na ten cel do blisko 1 mln zł w ciągu trzech lat, licząc od ubiegłego roku. To o ok. 390 tys. zł więcej niż do tej pory. Jak podkreślił burmistrz Marian Szkudlarek, miasto jest zadowolone z Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. – Poznańska Kolej Metropolitalna na stałe wpisała się już w naszą komunikację publiczną. Liczba podróżnych koleją wzrosła od momentu uruchomienia PKM na odcinku do Swarzędza o 36%, a to dobra informacja w kontekście kryzysu drogowego. Nie ma w tej chwili szybszego środka transportu dla mieszkańców gminy niż PKM – powiedział burmistrz. Przypomnijmy, że w związku z rozszerzeniem działalności Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na terenie naszej gminy miasto zamierza budować kolejne węzły przesiadkowe z infrastrukturą parkingową, w pierwszej kolejności w Paczkowie, który ma być gotowy w czerwcu przyszłego roku. O tym jak dokładnie Poznańska Kolej Metropolitalna będzie kursowała przez kolejną swarzędzką stację dowiemy się dopiero w momencie zmiany rozkładu jazdy pociągów, co nastąpi najprawdopodobniej we wrześniu.

- Reklama -