poniedziałek, 27 maja 2024
16.8 C
Swarzędz

Swarzędzcy harcerze świętowali

W dniach 14-15 września odbyły się uroczystości 100-lecia harcerstwa i 30-lecia ZHR w naszym mieście.

Zobacz także

- Reklama -

W sobotę pierwszego dnia obchodów harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnym apelem i wciągnięciem flagi państwowej rozpoczęli obchody. Następnie przeszli do SP nr 3 gdzie po symbolicznym rozwiązaniu węzłów otwarto wystawę przedstawiającą dzieje harcerstwa swarzędzkiego od 1919 roku do współczesności. Na wystawę przybyli ważni goście sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, poseł Bartłomiej Wróblewski, Burmistrz Marian Szkudlarek,  Przewodnicząca RM Barbara Czachura, sekretarz Agata Kubacka oraz byli i obecni harcerze i harcerki z naszego miasta i gminy. Po oficjalnych przemówieniach, wszyscy goście oglądali wystawę pamiątek harcerskich, często znajdując się na wielu zdjęciach lub rozpoznając znajomych.

W drugiej części uroczystości miała miejsce prezentacja książki „100 lat harcerstwa w Swarzędzu”.  Po niej nastąpiło otwarte spotkanie pokoleń gdzie wspominano dawne harcerskie przygody.

Popołudniu wielu uczestników obchodów wystartowało na grę miejską po Swarzędzu. Najlepszym zespołem okazała się reprezentacja 6 SDHS.  Zmagania zakończyły się wspólnym zdjęciem na tymczasowym obozie harcerskim na polanie przy ul. Strzeleckiej. To właśnie tam rozpoczął się ostatni element programu ognisko wielu pokoleń harcerskich. Zasiadło przy nim ponad 150 osób z obu organizacji harcerskich. A na jego zakończeniu spleciono razem braterski krąg i odśpiewano „Bratnie słowo…

Następnego dnia obchody rozpoczęła Msza św. w kościele przy ul. Poznańskiej, po której harcerze złożyli kwiaty i znicze na symbolicznej mogile zmarłych i pomordowanych harcerzy. Nie zapomniano także o byłych harcerzach pochowanych na cmentarzach przy kościele św. Marcina i na cmentarzu komunalnym.

Ostatnim elementem programu było zaproszenie rodzin na piknik harcerski dla rodzin zorganizowany także w obozowisku harcerskim. Rodzice jak dzieci miały szanse sprawdzić się na różnych grach zespołowych lub zainteresować harcerstwem swoje dzieci. Tak zakończył się bogaty program obchodów zorganizowany przez Swarzędzki Szczep Harcerski ZHR „Dukt” we współpracy z jednostkami ZHP z naszego miasta.

- Reklama -
- Reklama -