Będzie dziura w budżecie?

Nawet o ponad 3 mln zł mogą zostać uszczuplone wpływy do budżetu gminy w tym roku, w kolejnym natomiast mogą być niższe nawet o 12-14 mln zł. Powód? Obniżenie przez rząd stawki PIT oraz wprowadzenie podatku „zero” dla młodych.

Obniżenie przez rząd podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 na 17% oraz wprowadzenie zerowego PIT dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, które nie ukończyły 26 lat to dobre wiadomości dla pracowników. I jednocześnie ogromny kłopot dla samorządów, bo dla budżetów miejscowości oznacza to mniejsze wpływy z tytułu udziału w podatku dochodowym, ponieważ te pieniądze trafiają zarówno do budżetu państwa, jak i do samorządowej kasy. Obniżka tego pierwszego zacznie obowiązywać od 1 października, zerowy PIT dla młodych natomiast obowiązuje od 1 sierpnia, a to wiąże się z tym, że już w bieżącym roku samorządy muszą liczyć się z mniejszymi wpływami do budżetu, a co za tym idzie – mniejszymi wydatkami: – Dochody z tytułu PIT stanowią największą część dochodów dla gminy. W przypadku Swarzędza jest to ponad 33% udziału w ogólnej kwocie dochodów. Każda obniżka podatków powoduje obniżenie dochodów dla gminy – mówi nam Karolina Dziekan, skarbnik Swarzędza. I jak dodaje, na zmianach w podatkach nasza gmina może stracić ponad 3 mln w roku bieżącym i nawet 14 mln zł w roku przyszłym: –  Na dzień dzisiejszy trudne jest określenie dokładnej kwoty, która nie wpłynie do naszego budżetu. Należy podkreślić, iż dochody z tego tytułu na 2019 rok zostały określone przez Ministerstwo Finansów bez uwzględnienia powyższych ulg. Szacujemy, iż w 2019 roku dochody mogą wpłynąć od 3 – 3,5 mln zł niższe. Natomiast w 2020 roku zmniejszenie może wahać się na poziomie 12 – 14 mln zł – wylicza główna finansistka magistratu. I jak podkreśla, dokładniejsze informacje na ten temat powinny pojawić się pod koniec października: – W chwili obecnej trwa procedura składania wniosków do projektu budżetu na 2020 rok. Do końca października powinniśmy poznać kwotę dochodów opracowaną przez Ministerstwo Finansów dla wysokości udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych, kwotę subwencji oświatowej oraz pozostałe dochody dotacji celowych przekazywanych gminie na realizację zadań z zakresu administracji rządowej – mówi K. Dziekan. – Również nie wiemy czy ministerstwo planuje wprowadzenie jakiś form rekompensaty finansowej dla samorządów w związku z obniżeniem dochodów – dodaje pani skarbnik. Przypomnijmy jednocześnie, że Swarzędz – w perspektywie kilku najbliższych lat ma zaplanowaną realizację wielomilionowych inwestycji drogowych, jak np. budowa nowego układu komunikacyjnego w Kobylnicy, tunelu w ul. Tabaki, czy obwodnicy, gdzie każdy milion złotych robi ogromną różnicę. Czy zatem uszczuplenie budżetu o wpływy z podatków  i konieczność zaciskania pasa wpłynie na wykonanie planu inwestycyjnego? – Gmina nie będzie rezygnować z realizacji zadań inwestycyjnych. Możliwe, że niektóre zadania zostaną przesunięte w czasie albo czas ich realizacji nieznacznie się wydłuży – zapewnia skarbnik gminy.

Dochody z tytułu PIT stanowią największą część dochodów dla gminy. W przypadku Swarzędza jest to ponad 33% udziału w ogólnej kwocie dochodów. Każda obniżka podatków powoduje obniżenie dochodów dla gminy – mówi nam Karolina Dziekan, skarbnik Swarzędza. I jak dodaje, na zmianach w podatkach nasza gmina może stracić ponad 3 mln w roku bieżącym i nawet 14 mln zł w roku przyszłym.

- Reklama -