niedziela, 23 czerwca 2024
22.7 C
Swarzędz

Swarzędz daje miliony na przejazd

Nieco ponad 11 mln zł przekaże nasza gmina powiatowi poznańskiemu na wykonanie tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. To efekt niedawnej decyzji PKP PLK, która znalazła pieniądze na tę inwestycję.

Zobacz także

- Reklama -

2,5 mln w roku przyszłym, 5,55 mln w 2021 r. oraz 3 mln zł w 2022 r. – łącznie nieco ponad 11 mln zł przekaże nasza gmina powiatowi poznańskiemu, który – w imieniu Swarzędza, jako większa jednostka samorządowa – będzie prowadził inwestycję związaną z budową nowego układu komunikacyjnego w Kobylnicy. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli jednogłośnie podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej.

Koszty budowy wiaduktu pokryje PKP Polskie Linie Kolejowe, przebudowy drogi wojewódzkiej nr 194 Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, natomiast przebudowę pozostałego układu drogowego w równych częściach Powiat Poznański i Gmina Swarzędz. Zachodzi więc konieczność zabezpieczenia środków na lata 2021-2023. Inwestorem całego przedsięwzięcia będzie Powiat Poznański. Realizacja zadania poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz usprawni komunikację samochodową, rowerową oraz pieszą w tym rejonie gminy – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Przypomnijmy, że inwestycja nabrała rozpędu po niedawnej decyzji PKP Polskich Linii Kolejowych, które postanowiły przesunąć wnioskowane przez Swarzędz zadanie z listy rezerwowej inwestycji kolejowych na listę główną i przeznaczając na nią ok. 19 mln zł.

Całe przedsięwzięcie będzie polegało na likwidacji istniejącego przejazdu przy ul. Swarzędzkiej i budowie tunelu pod torami kolejowymi kilkaset metrów w kierunku wschodnim od obecnego przejazdu, do którego będzie prowadził nowy układ komunikacyjny. W jego skład wejdzie również rondo planowane na skrzyżowaniu ul. Swarzędzkiej i drogi wojewódzkiej nr 194. Wkrótce powiat poznański ma podpisać umowę w sprawie realizacji tej inwestycji z PKP PLK oraz ogłosić przetarg na wykonanie projektu technicznego.Szacuje się, że będzie on kosztował 5% wartości całego zadania, które z kolei wstępnie wyceniane jest na ok. 45 mln zł.Prace nad tym projektem – ze względu na ogromny zakres inwestycji – potrwają nawet 2 lata, co oznacza że nowy układ komunikacyjny w Kobylnicy może być gotowy w 2022-23 r.

Koszty budowy wiaduktu pokryje PKP Polskie Linie Kolejowe, przebudowy drogi wojewódzkiej nr 194 Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, natomiast przebudowę pozostałego układu drogowego w równych częściach Powiat Poznański i Gmina Swarzędz. Inwestorem całego przedsięwzięcia będzie Powiat Poznański.

Fotorts
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -