niedziela, 23 czerwca 2024
22.7 C
Swarzędz

W Swarzędzu kradną „na koło”

Dwóch Gruzinów - w wieku 29 i 36 lat – zatrzymali swarzędzcy policjanci. Mężczyźni przebijali opony w stojących pod marketem autach, po czym - gdy właściciel był zajęty wymianą koła - kradli z pojazdu portfele, saszetki czy torebki leżące na tylnym siedzeniu. Policja odnotowała dwa takie przypadki i apeluje do ewentualnych kolejnych poszkodowanych o zgłoszenie kradzieży do swarzędzkiego Komisariatu.

Zobacz także

- Reklama -

Pod koniec minionego tygodnia  policjanci z Wydziału Kryminalnego swarzędzkiego Komisariatu zatrzymali na tzw. “gorącym uczynku” dwóch Gruzinów. Mężczyźni okazali się złodziejami, kradnącymi  metodą na tzw. „koło” .

Jak wyglądał ten proceder? 29 – latek i 36 – latek obserwowali na parkingu klientów swarzędzkiego Lidla przy Polnej.  – Kiedy po zaparkowaniu swoich aut klienci wchodzili do sklepu na zakupy, sprawcy przebijali oponę ich pojazdu i oczekiwali na wyjście właściciela ze sklepu. Kiedy ten przy samochodzie stwierdzał brak powietrza w kole i zabierał się za jego wymianę jeden ze sprawców podchodził do samochodu i wykorzystując nieuwagę właściciela dokonywał kradzieży saszetki, torebki czy portfela leżącego na fotelu lub w otwartym bagażniku wraz z pozostawionymi w pośpiechu zakupami – wyjaśnia nadkomisarz Piotr Borowiak, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu.

Sprawcy poruszali się pojazdem marki Renault – starego typu. Policjanci ze Swarzędza przedstawili zatrzymanym zarzuty do 2 zgłoszonych przypadków kradzieży. – Niestety według prokuratury to za mało, aby aresztować tymczasowo Gruzinów. Po czynnościach zostali zwolnieni – dodaje wiceszef swarzędzkiej policji.  Stróże prawa zwracają się  więc do osób, które zostały w ten sposób okradzione, a nie zgłosili na policję, aby złożyli zawiadomienie. Funkcjonariusze apelują także o czujność – w szczególności na parkingach obiektów handlowych. – Gdy obcokrajowcy zapytają o drogę czy kierunek na mapie, albo po powrocie do auta, spostrzegą Państwo przebite koło, prosimy uważać, bo jest szansa, że zastawiono na Państwa „sidła” – dodaje nadkomisarz Borowiak.

Jak dodają policjanci, sposób na mapę lub na tzw. “koło” jest bardzo popularny wśród przestępców.

Na czym polega metoda kradzieży na „koło”?

Sprawcy najpierw przebijają oponę, a gdy kierowca ją wymienia, kradną z otwartego samochodu wszystko, co się da.

Jak się bronić ? Podczas zmiany koła należy zamknąć okna i drzwi auta. Nie zostawiajmy w otwartym aucie czy bagażniku, na dachu, masce samochodu żadnych przedmiotów, zwłaszcza saszetek czy portfeli z dokumentami i gotówką.

- Reklama -
- Reklama -