poniedziałek, 20 maja 2024
22.6 C
Swarzędz

Na kogo postawi nasza gmina?

Wybory parlamentarne już w najbliższą niedzielę, 13 października. Spośród 100 kandydatów - reprezentujących 5 Komitetów Wyborczych - w okręgu nr 39, obejmującym Poznań, Powiat Poznański i gminę Swarzędz – wybierzemy 10 osób, które zdobędą mandaty poselskie i będą nas reprezentować we Sejmie.

Zobacz także

- Reklama -

100 osób po 10 mandatów poselskich

O mandat poselski walczy w okręgu nr 39 (do którego należy gmina Swarzędz) w sumie setka kandydatów, reprezentujących 5 Komitetów Wyborczych (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość  i Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej). Do zdobycia jest 10 mandatów. Przed czterema laty, w 2015 roku w okręgu poznańskim 5 mandatów przypadło Platformie Obywatelskiej (mandaty zdobyli wówczas: Szymon  Ziółkowski, Rafał Grupiński, Waldy Dzikowski, Bożena Szydłowska i Jacek Tomczak), 3 mandaty zdobyło Prawo i Sprawiedliwość (posłami zostali Tadeusz Dziuba, Bartłomiej Wróblewski i Szymon Szynkowski vel Sęk), a 2 mandaty .Nowoczesna (Joanna Schmidt oraz Marek Ruciński).  Jak będzie w tym roku?

Do Senatu tylko dwójka kandydatów

W 2015 roku mieszkańcy miasta i gminy Swarzędz wybierali senatora spośród 3 kandydatów: Piotra Florka z PO, Sławomira Hinca z Prawicy Rzeczpospolitej i Katarzyny Kierzek –Koperskiej z Nowoczesnej. Miejsce w Senacie zdobył wówczas  Piotr Florek. W niedzielnych wyborach swarzędzanie mają do wyboru tylko dwójkę kandydatów: Jadwigę Rotnicką z Koalicji Obywatelskiej i Jarosława Pucka z KW Prawo i Sprawiedliwość. Komu z tej dwójki przypadnie miejsce w Senacie?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -