niedziela, 16 czerwca 2024
23 C
Swarzędz

Jak głosować, by oddać ważny głos?

Wielkimi krokami zbliża się wyborcza niedziela. 13 października udamy się do urn wyborczych, by wybrać naszych reprezentantów do Sejmu i Senatu. Mieszkańcy Swarzędza i podswarzędzkich sołectw mogą głosować w 24 siedzibach Obwodowych Komisji Wyborczych. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7.00-21.00.

Zobacz także

- Reklama -

Jak głosować, by nasz wybór był prawidłowy?

W niedzielę, kiedy udamy się do lokalu wyborczego, po sprawdzeniu dokumentu tożsamości,  otrzymamy od członków Komisji Wyborczej kartę  z nazwiskami 100 kandydatów do Sejmu oraz kartę do wyboru senatorów w kolorze żółtym, gdzie będą tylko dwa nazwiska.

Wybieramy Posła

W wyborach do Sejmu głosować możesz tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.

Kiedy głos jest nieważny?

  • oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
  • nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Wybieramy senatora

W wyborach do Senatu głosować możesz tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

Kiedy głos jest nieważny?

  • oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata, czyli postawienie więcej niż jednego znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów,
  • nieoddanie głosu na któregokolwiek z kandydatów, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce, – postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
- Reklama -
- Reklama -