niedziela, 23 czerwca 2024
22.7 C
Swarzędz

Swarzędz z rekordową frekwencją!

72,53% wyniosła frekwencja w naszej gminie. Zdecydowanie najwyższą odnotowano w Zalasewie, gdzie w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 24 - która miała swoją siedzibę w SP nr 2 przy ul. Heweliusza - padł rekordowy wynik, sięgający niemal 88%! Z kolei najniższą frekwencję odnotowano w Wierzonce – niecałe 47,5%.

Zobacz także

- Reklama -

61.61% wyniosła frekwencja ogólnopolska podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych. W Wielkopolsce była jednak wyższa i kształtowała się na poziomie 62,95%. Z kolei w Poznaniu do urn udało się prawie 74% uprawnionych do głosowania, a w Powiecie Poznańskim średnia frekwencja wśród 17 gmin wyniosła 71,98%

Jaka frekwencja w naszej gminie?

Gmina Swarzędz odnotowała jedną z najwyższych frekwencji w Powiecie Poznańskim. Na 37,6 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców Swarzędza i podswarzędzkich sołectw, 13 października  do urn udało się 27,3 tys. wyborców, co stanowi 72,53%. To rekordowy wynik! Przypomnijmy, że najwyższą frekwencję w wyborach parlamentarnych odnotowano przed 12 laty, w 2007 roku, kiedy frekwencja w naszej gminie wyniosła prawie 65%. Teraz  swarzędzanie pobili ten rekord o ponad 7%!.

W Zalasewie niemal 88%

Prawie 40% wyniosła różnica między najwyższą a najniższą frekwencja na terenie naszej gminy. Najwyższa, wręcz rekordowa frekwencja padła w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 24, która miała swoją siedzibę w Szkole Podstawowej nr 2 w Zalasewie przy ul. Heweliusza. Tam do urn wyborczych w minioną niedzielę podążyło aż 87,23% uprawnionych do głosowania. Wyniki powyżej 80% odnotowano jeszcze w Obwodowej Komisji nr 4, mającej swoją siedzibę w SP nr 5 na os. Mielżyńskiego, gdzie frekwencja wyniosła 81,43% oraz w Komisji nr 3 także w SP nr 5, gdzie frekwencja kształtowała się na poziomie 80,42%.

Wierzonka nie przekroczyła 48% Zdecydowanie najniższą frekwencję w naszej gminie odnotowano w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 19, która swoją siedzibę miała w podstawówce w Wierzonce. Zagłosowało tam tylko 395 mieszkańców na 833 uprawnionych do głosowania, co dało wynik procentowy na poziomie 47,42%.

- Reklama -
- Reklama -