czwartek, 20 czerwca 2024
18.5 C
Swarzędz

Znamy Posłów z okręgu poznańskiego

10 mandatami poselskimi w okręgu poznańskim nr 39 – do którego należy Swarzędz - podzieliły się trzy ugrupowania. Najwięcej, bo 5 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, trzy mandaty wywalczyło Prawo i Sprawiedliwość, a 2 mandaty Lewica.

Zobacz także

- Reklama -

W okręgu nr 39, obejmującym Poznań oraz 17 gmin Powiatu Poznańskiego – w tym i naszą gminę –  było do zdobycia 10 miejsc w Sejmie. Kto uzyskał mandaty z naszego okręgu i będzie reprezentował nas w Sejmie?

Pięć mandatów wywalczyła Koalicja Obywatelska. Z jej listy do Sejmu wejdą: Joanna Jaśkowiak, Adam Szłapka, Franciszek Sterczewski, Waldy Dzikowski oraz Rafał Grupiński. Trzy mandaty wywalczyło Prawo i Sprawiedliwość, z ramienia którego mandaty zdobyli: Jadwiga Emilewicz, Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Bartłomiej Wróblewski. Dwa mandaty w naszym okręgu przypadły Lewicy, która wprowadziła do Sejmu dwie kobiety: Katarzynę Ueberhan oraz Katarzynę Kretkowską. W Sejmie nie znajdą się dwaj dotychczasowi posłowie z okręgu poznańskiego – mieszkaniec naszej gminy Szymon Ziółkowski (Koalicja Obywatelska) oraz Tadeusz Dziuba (Prawo i Sprawiedliwość).

Najlepsze wyniki w okręgu poznańskim:

  1. Joanna Jaśkowiak (KO) – 67.822 głosy
  2. Adam Szłapka (KO) – 51.951 głosów
  3. Jadwiga Emilewicz (PiS) – 43.958 głosów
  4. Katarzyna Ueberhan (Lewica) – 33.373 głosy
  5. Franciszek Sterczewski (KO) – 25.060 głosów
  6. Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) –24.233 głosy
  7. Bartłomiej Wróblewski (PiS) – 22.181 głosów
  8. Waldy Dzikowski (KO) – 19.704 głosy
  9. Rafał Grupiński (KO) – 17.933 głosy
  10. Katarzyna Kretkowska (Lewica) – 16.061 głosów
- Reklama -
- Reklama -