niedziela, 16 czerwca 2024
23 C
Swarzędz

Grypa już atakuje

Ponad 11 tysięcy mieszkańców Poznania i Powiatu Poznańskiego – w tym i naszej gminy – zachorowało we wrześniu na infekcje grypopodobne. To zdecydowanie więcej niż w analogicznym okresie w latach poprzednich. A przecież szczyt zachorowań jeszcze przed nami, dlatego lekarze zalecają szczepienia przeciwko grypie. Dla swarzędzan powyżej 65 roku są one bezpłatne, jednak ich ilość jest ograniczona.

Zobacz także

- Reklama -

Zaczął się sezon zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Wysoka gorączka, dreszcze, uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów, bóle głowy czy suchy, wyczerpujący kaszel to tylko część objawów, które mogą sugerować, że  zaraziliśmy się wirusem grypy lub infekcji grypopodobnej.

Symptomów tych nie należy lekceważyć, bo nieleczona grypa zbiera żniwo  w postaci groźnych powikłań, zaczynając od zapalenia  oskrzeli, płuc, czy mięśnia sercowego a na zgonie kończąc. Dlatego osoby z obniżoną odpornością, małe dzieci, czy osoby starsze, powyżej 60 – 65 roku życia, obciążone wieloma chorobami, powinny rozważyć zaszczepienie się przeciwko grypie. Jak co roku Powiat Poznański zorganizował akcję bezpłatnych szczepień dla seniorów w każdej z 17 gmin Powiatu Poznańskiego.

Także w gminie Swarzędz. Osoby powyżej 65 roku życia, które chcą się zaszczepić powinny jak najszybciej zgłosić się do Przychodni Lekarza Rodzinnego Diagter w Swarzędzu, ul. Piaski, która realizuje – w naszej gminie – profilaktyczny program bezpłatnych szczepień. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń.

Kto może skorzystać z bezpłatnych szczepień?

Z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać osoby od 65 roku życia (tj. urodzone nie później niż 31 grudnia 1954 r.), zameldowane na terenie gmin powiatu poznańskiego. Wykonanie szczepień będzie poprzedzone badaniem lekarskim kwalifikującym do udziału w programie. Liczba miejsc ograniczona. O udziale w programie decyduje kolejność zgłoszeń.

- Reklama -
- Reklama -