środa, 12 czerwca 2024
19.4 C
Swarzędz

W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego sportowca

24 października 2019 r. minęła 1 rocznica śmierci najwybitniejszego sportowca Swarzędza pana Zdzisława Schneidera. Warto w tym miejscu przypomnieć tego wspaniałego zawodnika i trenera, tym bardziej, że jego postać żyje w pamięci mieszkańców Swarzędza, dzięki dokonaniom w pracy trenerskiej i zawodowej.

Zobacz także

- Reklama -

Zdzisław Schneider urodził się w Swarzędzu 15 listopada 1931 r. jako syn Franciszka Schneidera i Stanisławy z d. Serba. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Swarzędzu. W wieku 13 lat rozpoczął uprawiać zapasy. Jego pierwszym trenerem był Władysław Jasiak –który wspólnie ze Stanisławem Kubiakiem i Stefanem Budzyńskim był współzałożycielem sekcji zapasów w stylu klasycznym w swarzędzkiej Unii. Zdzisław Schneider, za wyjątkiem okresu służby wojskowej – wtedy reprezentował barwy Legii Warszawa, zawsze był wierny Unii – jako zawodnik, a następnie trener. Na mistrzostwach Polski dziewięciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski – trzykrotnie w wadze 52 kg i sześciokrotnie w wadze 57 kg. Dwukrotnie zdobył też tytuł wicemistrza Polski w wadze 57 kg. Walczył również w stylu wolnym, zdobywając trzykrotnie tytuły mistrza Polski. W czasie służby wojskowej został powołany do kadry narodowej na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach w 1952 r., w których jednak nie wystąpił. Wielokrotnie reprezentował barwy kraju na turniejach międzynarodowych, zdobywając m.in. trzecie miejsce w Pucharze Świata w Stambule w 1957 r. Zajmował też drugie miejsca na turniejach w Finlandii i ówczesnej Czechosłowacji. W kraju, w szczycie kariery, nie miał sobie równych, kładąc z wielką łatwością rywali na łopatki.

Karierę zawodniczą zakończył w 1968 r. i od tego czasu zajął się szkoleniem swarzędzkiej młodzieży. Przez 50 lat był twórcą indywidualnych i drużynowych sukcesów zapaśników Unii, w której wychował wielu medalistów kraju i wzorowych obywateli miasta. Wśród nich byli m.in. bracia Jan i Ludwik Plutowie, Józef Wanat, Stanisław Antkowiak, Włodzimierz Kamiński, Zenon Sobczak i wielu innych mistrzów maty. W sporcie, w pracy oraz w życiu odznaczał się pracowitością i sumiennością.

W 2002 r., został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz”. W 2013 r. otrzymał tytuł „Pasjonat sportowej Polski”, natomiast w 2017 r. został wybrany Sportowcem Jubileuszu 380-lecia Swarzędza.

Zmarł 24 października 2018 r. i spoczął obok swojej żony na cmentarzu komunalnym w Jasinie – Gortatowie.

Koło Przyjaciół i Sympatyków
Klubu Sportowego Unia Swarzędz
„Unia 100”

- Reklama -
- Reklama -