piątek, 23 lutego 2024
10 C
Swarzędz

Jak dojedziemy na cmentarze?

Zbliża się uroczystość „Wszystkich Świętych”. W najbliższych dniach w rejonie swarzędzkich nekropolii możemy się spodziewać tradycyjnych zmian komunikacyjnych.

Zobacz także

- Reklama -

Cmentarna z jednym kierunkiem

Corocznie najtrudniejsza sytuacja komunikacyjna panuje w rejonie cmentarza komunalnego przy ul. Cmentarnej i na pobliskim skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Cieszkowskiego. Na tych drogach wprowadzana jest w tym czasie organizacja ruchu polegająca na objęciu ul. Cmentarnej ruchem jednokierunkowym w stronę cmentarza, natomiast powrót z nekropolii odbywa się objazdem przez ul. Słowackiego, na której również obowiązuje ruch jednokierunkowy. Dodatkowo po lewej stronie ul. Słowackiego, zgodnie z kierunkiem ruchu, wprowadzany jest wówczas zakaz zatrzymywania się. Pomysł ten zdawał egzamin w poprzednich latach, dlatego też podobna organizacja ruchu zostanie wprowadzona również podczas tegorocznego Święta Zmarłych. – Jest to optymalne rozwiązanie i usprawnia przepustowość rokrocznie o tej porze zakorkowanego skrzyżowania. Potwierdziły to też docierające do nas opinie kierowców i mieszkańców – mówi Piotr Kubczak, komendant swarzędzkiej Straży Miejskiej. – Dlatego po uzgodnieniach zostanie ono wprowadzone także i w tym roku. Trasy ruchu w tym miejscu zostaną wytyczone i oddzielone barierkami, kierowcy nie będą mieli problemu z odczytaniem nowej organizacji – zaznacza szef strażników. Tymczasowa organizacja ruchu przy komunalnej nekropolii będzie obowiązywała od czwartku, 31 października do soboty 2 listopada włącznie. Od kilku dni w tym miejscu obowiązuje już jednak ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Poznańska bez zmian

Tradycyjnie zmian organizacyjnych nie będzie za to w rejonie cmentarza przy ul. Poznańskiej: – Ruch na ul. Poznańskiej w rejonie cmentarza będzie odbywał się normalnie, podobnie jak w dni powszednie, a osoby udające się na cmentarz będą mogły – jak co roku – korzystać z parkingu przy Castoramie – dodaje P. Kubczak. Warto jednak odnotować, że na samej ul. Poznańskiej, na odcinku od ul. Stawnej do wjazdu w ul. Dworcową będzie obowiązywało ograniczenie prędkości w obydwu kierunkach trasy krajowej do 50 km/h. Dodatkowe miejsca do zaparkowania pojazdów pojawią się tylko przy cmentarzach w mieście – przy cmentarzu komunalnym przeznaczony do tego zostanie pobliski plac manewrowy, natomiast przy ul. Poznańskiej wspomniany już plac przy Castoramie. Nekropolie w sołectwach są mniejsze, tam też oficjalne strefy do parkowania nie zostaną wydzielone: – Dla nas priorytetem będzie utrzymanie przejezdności dróg. Nie chodzi o to, by kogoś karać za pozostawienie samochodu na trawniku, bo fizycznych możliwości utworzenia tymczasowych miejsc parkingowych przy gminnych cmentarzach nie ma. Będziemy kontrolować parkowanie, ale pod kątem przepustowości dróg. Na akcję „Znicz” oddelegowanych zostanie 8 funkcjonariuszy – zapowiada szef strażników miejskich. W rejonie nekropolii w najbliższych dniach, co oczywiste, obecni będą także policjanci. – Zaangażowane są, jak co roku, wszystkie siły prewencyjne oraz kryminalne. W ciągu dnia i w godzinach nocnych wspólnie ze strażą miejską zabezpieczamy rejony cmentarzy ze zwróceniem szczególnej uwagi na płynny ruch odwiedzających groby pieszo i pojazdami. – deklaruje nadkomisarz Piotr Borowiak, zastępca komendanta swarzędzkiego Komisariatu Policji.

Autobusami świątecznie

Skorzystać będzie można za to z komunikacji miejskiej, będzie ona jednak kursowała inaczej niż w dni powszednie. W piątek, 1 listopada swarzędzkie autobusy pojadą w rozkładzie świątecznym, natomiast w Dzień Zaduszny w rozkładzie sobotnim, a w niedzielę, 3 listopada ponownie w świątecznym. Miasto zapowiada jednak, że tradycyjnie trzeba będzie liczyć się z opóźnieniami na liniach dojeżdżających do Poznania, co ma związek z reorganizacją ruchu w rejonie cmentarza na Miłostowie: – Na liniach 401 i 405 pojawią się dodatkowe pojazdy, tak aby utrzymać rozkład jazdy. Ponadto w okresach zamknięcia przejazdu do Śródki na trasie linii 412 (odcinek Gnieźnieńskiej od Bałtyckiej do Gdyńskiej), linia ta w stronę Poznania pojedzie ul. Bałtycką i Gdyńską do swojej trasy (ul. Główna)– mówi Mariusz Szrajbrowski, kierownik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Transportu w swarzędzkim magistracie. Inaczej będą też jeździły autobusy linii 491, które w związku ze zmianami organizacji ruchu na ul. Cmentarnej w Swarzędzu, będą wracały z Gortatowa ul. Słowackiego oraz ul. Kwaśniewskiego.

- Reklama -
- Reklama -