niedziela, 16 czerwca 2024
23.3 C
Swarzędz

Swarzędz świętował Dzień Niepodległości

W minioną niedzielę, 11 listopada Swarzędz uroczyście świętował 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W samo południe na swarzędzkim Rynku przedstawiciele władz gminy, delegacje instytucji, organizacji pozarządowych, partii politycznych, młodzieży szkolnej oraz harcerze wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i oddali hołd pomordowanym i poległym w walce o wolność Ojczyzny.

Zobacz także

- Reklama -

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Niepodległości, przyciągnęły na swarzędzki Rynek sporą rzeszę mieszkańców. Oficjalna część  poniedziałkowej uroczystości rozpoczęła się o 11:30 od wprowadzenia na rynkowy plac licznych pocztów sztandarowych swarzędzkich instytucji, organizacji, szkół i związków. Podczas  uroczystości nie zabrakło też krótkiej części artystycznej w wykonaniu Chóry Męskiego Akord oraz Swarzędzkiej Orkiestry Dętej. Punktualnie o 12.00 w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” wspólne odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Po okolicznościowych przemówieniach burmistrza Mariana Szkudlarka i ks. Aleksandra Brzezińskiego, proboszcza parafii pw. św. Marcina, przybyłe delegacje złożyły pamiątkowe wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Poległych za Wolność i Ojczyznę, przy którym wartę honorową zaciągnęli harcerze. Po uroczystościach na Rynku zgromadzeni przemaszerowali w uroczystym pochodzie – na czele z Orkiestrą Dętą – do kościoła pw. św. Marcina, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.

W tym roku uroczystościom 11 listopada towarzyszyły dwa wydarzenia: koncert pieśni patriotycznych, który w przeddzień święta niepodległości odbył się w auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie oraz otwarcie wystawy w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki pt. Pogromcy Enigmy”. Niedzielny koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy wspólnie z Orkiestrą Dętą i Chórem Akord mieli możliwość przyłączenia się do wspólnego wykonania  znanych i popularnych pieśni żołnierskich i patriotycznych. Także otwarta kilka dni przez Narodowym Świętem Niepodległości  wystawa pt. Pogromcy Enigmy”, którą możemy zwiedzać w Muzeum przy Bramkowej cieszy się popularnością wśród mieszkańców. Można ją oglądać jeszcze do 8 grudnia.

- Reklama -
- Reklama -