wtorek, 23 lipca 2024
16.6 C
Swarzędz

Co dalej z „wieczorynką”?

6 grudnia dowiemy się, która przychodnia (i czy jakaś swarzędzka) zapewni naszej gminie nocną i świąteczną opiekę medyczną w przyszłym roku. Przypomnijmy, że „Multi-medic” z Cieszkowskiego zrezygnował ze świadczenia tej usługi wraz z końcem bieżącego roku.

Zobacz także

- Reklama -

Jak już informowaliśmy dwa tygodnie temu, przychodnia Multi – Medic przy ul. Cieszkowskiego, która od kilku już lat zapewnia mieszkańcom gminy Swarzędz (ale i sąsiedniego Kostrzyna, Pobiedzisk i Kleszczewa) pomoc medyczną po godzinie 18.00 oraz w nocy, weekendy i święta, zamierza świadczyć tę opiekę tylko do końca grudnia br. Wszystko przez pieniądze, bo kontrakt z NFZ, na mocy którego przychodnia zapewnia tę opiekę pokrywa tylko część kosztów z nią związanych, co oznacza że działalność ta jest dla placówki deficytowa. We wrześniu „Multi-medic” przesłał do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia pismo informujące o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy. Jak tłumaczył w międzyczasie dr Tomasz Matecki, właściciel przychodni – placówka została zmuszona do tego kroku przez „niedoszacowanie przez NFZ wartości świadczeń przy ciągłym wzroście kosztów”. Ma to znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę statystyki, które w międzyczasie udostępniła nam przychodnia. W okresie wzmożonej zachorowalności z nocnej i świątecznej pomocy medycznej w  Swarzędzu korzysta w weekendy nawet 400-500 osób.

NFZ: Była możliwość negocjacji

Jak z kolei dowiedzieliśmy się w wielkopolskim oddziale NFZ, umowa z przychodnią w zakresie „wieczorynki” miała obowiązywać do czerwca 2021 r. – Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ co roku ustalał z podmiotem nowe warunki finansowe. W tym roku, 26 września placówka otrzymała wstępną informację o planowanym zwiększeniu finansowania o 5 procent i już 30 września, bez podejmowania rozmów, złożyła wypowiedzenie umowy, mimo tego, że do 30 listopada była jeszcze możliwość negocjacji i zawarcia kompromisu – mówi nam Marta Żbikowska z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. – Nawet jeśli nie udałoby się go osiągnąć, umowa obowiązywałaby do końca lutego 2020 roku. To podmiot, czyli Multi-Medic zdecydował o złożeniu wypowiedzenia umowy bez podejmowania rozmowy. W obecnej sytuacji wypowiedzenia umowy pacjenci mają zagwarantowane świadczenia w przychodni Multi-Medic do końca roku – dodaje przedstawicielka NFZ.

„Wieczorynka” warta 1,7 mln zł

Co zatem dalej ze swarzędzką „wieczorynką”? Czy oznacza to, że mieszkańcy gminy Swarzędz oraz Pobiedzisk, Kostrzyna i Kleszczewa zostaną skazani na uciążliwe dojazdy do poznańskich szpitali nocną porą? Dowiemy się tego najwcześniej 6 grudnia. Wówczas bowiem NFZ planuje rozstrzygnąć przetarg na świadczenie tej usługi m.in. w naszej gminie. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby zapewnić pacjentom dostęp do świadczeń, 6 listopada WOW NFZ ogłosił postępowanie konkursowe na udzielanie wspomnianych świadczeń na terenie gminy Swarzędz (oraz drugie postępowanie dotyczące Dopiewa). Liczymy na to, że w wyniku konkursu zostanie wyłoniony podmiot, który będzie prowadził tzw. „wieczorynkę”, czyli nocną i świąteczna opiekę medyczną na terenie Swarzędza. W trwającym postępowaniu konkursowym ceny oczekiwane są o 10 procent wyższe niż dotychczasowe. Na oferty zainteresowanych podmiotów czekamy do 22 listopada, a rozstrzygnięcie postępowania zaplanowane jest na 6 grudnia – podkreśla Żbikowska. Jak jednocześnie poinformował WOW NFZ, na prowadzenie jednego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Swarzędzu przeznaczone jest ok. 1,7 mln zł rocznie, czyli nieco ponad 137 tys. zł miesięcznie.

Multi-medic: Negocjacje trwały 2,5 roku Wszystko wskazuje na to, że do przetargu nie stanie „Multi-medic”: – Negocjacje z NFZ w sprawie „wieczorynki” trwały tak naprawdę przez 2,5 roku. W zaproponowanych okolicznościach finansowych nie jesteśmy po prostu w stanie porządnie realizować tej usługi. Wypowiedzenie przez nas umowy było aktem bardzo przemyślanym, dlatego na ten moment raczej nie będziemy przystępować do przetargu ogłoszonego przez NFZ. Mamy jednak nadzieję, że zgłosi się jakiś świadczeniodawca, który będzie to realizował – mówi w rozmowie z nami dr Tomasz Matecki z „Multi-medic”. Przypomnijmy też, że „Multi-medic” planował zrezygnować z tej usługi już w zeszłym roku. Wówczas jednak w trosce o pacjentów, po długich negocjacjach z NFZ lekarze z placówki przy ul. Cieszkowskiego przystali na mało korzystne warunki finansowe oferowane w ramach kontraktu na 2019 r. Warto przypomnieć, że w temat nocnej i świątecznej opieki medycznej w naszej gminie zaangażowały się także samorządy Swarzędza, Pobiedzisk, Kostrzyna i Kleszczewa, podejmując rozmowy z NFZ. Sprawa trafiła w międzyczasie również do ministra zdrowia oraz sporej grupy posłów i senatorów.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -