środa, 12 czerwca 2024
14.8 C
Swarzędz

„Wieczorynka” na Kórnickiej!

Nie swarzędzka, a poznańska przychodnia będzie realizowała nocną i świąteczną opiekę medyczną w naszej gminie od stycznia 2020 r. W poprzedni poniedziałek NFZ ogłosił wyniki konkursu na tę usługę.

Zobacz także

- Reklama -

Przychodnia „Multi – Medic” przy ul. Cieszkowskiego, która od kilku już lat zapewnia mieszkańcom gminy Swarzędz (ale i sąsiedniego Kostrzyna, Pobiedzisk i Kleszczewa) pomoc medyczną po godzinie 18.00 oraz w nocy, weekendy i święta – jak już wiemy – będzie świadczyć tę opiekę tylko do końca grudnia br. Wszystko przez pieniądze, bo jak w międzyczasie ujawniło kierownictwo placówki, kontrakt z NFZ, na mocy którego przychodnia zapewnia tzw. „wieczorynkę” pokrywa tylko część kosztów z nią związanych, co oznacza że działalność ta jest dla „Multi-Medicu” deficytowa. Dlatego też – jak w międzyczasie poinformował nas dr Tomasz Matecki, właściciel przychodni – już we wrześniu przesłano do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia pismo informujące o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy z dniem 31 grudnia br., choć miała ona obowiązywać do czerwca 2021 r. Rezultatu nie przyniosły i prowadzone w międzyczasie negocjacje między stronami, a w sprawę zaangażowały się także zaniepokojone sytuacją samorządy Swarzędza, Pobiedzisk, Kostrzyna i Kleszczewa, podejmując rozmowy z NFZ. Temat zamieszania ze swarzędzką „wieczorynką”, przypomnijmy, trafił w międzyczasie również do ministra zdrowia oraz sporej grupy posłów i senatorów. Ostatecznie NFZ – na początku listopada – ogłosił konkurs na świadczenie od stycznia 2020 r. nocnej i świątecznej pomocy medycznej na terenie naszej gminy, oferując większe niż do tej pory pieniądze: – W trwającym postępowaniu konkursowym ceny oczekiwane są o 10 procent wyższe niż dotychczasowe. Na oferty zainteresowanych podmiotów czekamy do 22 listopada, a rozstrzygnięcie postępowania zaplanowane jest na 6 grudnia – mówiła nam kilka tygodni temu Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy WOW NFZ. W postępowaniu – jak się dowiedzieliśmy jeszcze w ubiegłym tygodniu – wpłynęły dwie oferty, a w miniony poniedziałek, 9 XII – czyli nieco później niż zapowiadano – NFZ zdecydował się wybrać tę najkorzystniejszą. I co ważne, nie jest to żadna ze swarzędzkich przychodni. Jak poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia, od nowego roku „wieczorynkę” w naszej gminie będzie organizowała poznańska przychodnia „Gaudium”, a punkt nocnej i świątecznej pomocy medycznej będzie znajdował się przy ul. Kórnickiej 75 w  budynku Przychodni „Persona”. W tej chwili w tym miejscu mieści się siedziba innej przychodni. – Na prowadzenie punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Swarzędzu NFZ przeznaczył ok. 1,7 mln zł rocznie, czyli nieco ponad 137 tys. zł miesięcznie. Umowa z podmiotem będzie obowiązywała od 1 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. – mówi rzeczniczka poznańskiego NFZu. Co to za przychodnia? Jak czytamy na jej stronie internetowej, placówka widnieje na medycznej mapie stolicy Wielkopolski od bardzo dawna, bo jej historia sięga lat 70-tych. W tym czasie poradnia stanowiła integralną część Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu i funkcjonowała jako placówka ZOZ-u, a ze szpitalem związana była administracyjnie i finansowo. W 2000 r. stała się niezależną strukturą i przyjęła nazwę „Gaudium”. Od tamtej pory do chwili obecnej świadczy – w ramach kontraktu z NFZ – usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych. To pierwszy raz, kiedy za swarzędzką „wieczorynkę” będzie odpowiedzialny podmiot spoza Swarzędza. W jaki zatem dokładnie sposób poznańska przychodnia zamierza zorganizować opiekę nocną i świąteczną na terenie naszej gminy i jacy lekarze będą do dyspozycji swarzędzan podczas dyżurów? Między innymi z tymi pytaniami zwróciliśmy się do placówki, jednak do momentu zamknięcia bieżącego wydania „TS” nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Odnotujmy, że w okresie wzmożonej zachorowalności z nocnej i świątecznej pomocy medycznej w Swarzędzu korzysta w weekendy nawet 400-500 osób.

Przychodnia „Multi – Medic” przy ul. Cieszkowskiego

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -