poniedziałek, 15 kwietnia 2024
13 C
Swarzędz

Po 18:00 do lekarza na Kórnicką

Przypominamy, że od nowego roku „wieczorynkę” w naszej gminie organizuje poznańska przychodnia „Gaudium”, a punkt nocnej i świątecznej pomocy medycznej znajduje się przy ul. Kórnickiej 75.

Zobacz także

- Reklama -

Z końcem ubiegłego roku ze świadczenia tej usługi zrezygnowała przychodnia Multi-Medic przy ul. Cieszkowskiego. Dlatego też NFZ, jeszcze w listopadzie, rozpisał konkurs na świadczeniodawcę nocnej i świątecznej opieki medycznej dla naszej gminy po 1 stycznia br.

Wygrała go poznańska przychodnia „Gaudium”, która swarzędzką „wieczorynkę” zorganizowała na ul. Kórnickiej 75.

To właśnie tam musimy się udać w przypadku nagłego zachorowania po godz. 18:00, a nie jak dotychczas na ul. Cieszkowskiego. Co to za przychodnia?

Jak czytamy na jej stronie internetowej, placówka widnieje na medycznej mapie stolicy Wielkopolski od bardzo dawna, bo jej historia sięga lat 70-tych. W tym czasie poradnia stanowiła integralną część Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu i funkcjonowała jako placówka ZOZ-u, a ze szpitalem związana była administracyjnie i finansowo. W 2000 r. stała się niezależną strukturą i przyjęła nazwę „Gaudium”.

Od tamtej pory do chwili obecnej świadczy – w ramach kontraktu z NFZ – usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych. W Swarzędzu – w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej – przychodnia realizuje świadczenia opieki zdrowotnej obejmujące poradę lekarską, świadczenia pielęgniarskie, transport sanitarny oraz świadczenia ambulatoryjne, wykonywane w przychodni oraz świadczenia wyjazdowe.

W obszarze działania swarzędzkiej „wieczorynki”, zgodnie z rozpisanym postępowaniem konkursowym, znajduje się gmina Pobiedziska, gmina Kostrzyn oraz gmina Swarzędz.

To pierwszy raz, kiedy za swarzędzką pomoc doraźną odpowiedzialny jest podmiot spoza naszej gminy.

Odnotujmy też, że na prowadzenie punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Swarzędzu NFZ przeznaczył ok. 1,7 mln zł rocznie, czyli nieco ponad 137 tys. zł miesięcznie, a umowa w tej sprawie będzie obowiązywała do 30 czerwca 2021 r.

Z przychodnią natomiast można się skontaktować za pomocą poczty elektronicznej (kontakt@gaudium.pl) lub od godz. 18:00 telefonicznie pod numerem 61 307 73 07.

CO TO JEST NOCNA I ŚWIĄTECZNA POMOC?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Dyżurujący lekarz udziela porad:

 • w warunkach ambulatoryjnych,
 • w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
 • telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

 • nagłego zachorowania;
 • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia,
 • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie można uzyskać:

 • wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem,
 • recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem
    przewlekłym,
 • rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia,
 • skierowania do specjalisty.
Fotorts
- Reklama -
- Reklama -