niedziela, 4 czerwca 2023
5.7 C
Swarzędz

Chorujemy na odrę, wściekliznę i kiłę

173 tys. mieszkańców Poznania i Powiatu Poznańskiego – w tym i swarzędzan – zachorowało w minionym roku na grypę. Z jakimi zakaźnymi chorobami walczyli jeszcze mieszkańcy Poznania i 17 gmin Powiatu? Wachlarz chorób jest olbrzymi. Dokuczała nam odra, ospa, malaria, wścieklizna, gruźlica, kiła i rzeżączka, krztusiec czy HIV.

Zobacz także

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu, obejmujący swym zasięgiem Poznań oraz gminy Powiatu, w tym i Swarzędz,  podsumował miniony rok, prezentując informację o zachorowaniach na wybrane choroby zakaźne, zarejestrowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

Wśród chorób zakaźnych niechlubny prym wiedzie grypa i zachorowania grypopochodne. – Tylko w 12 miesiącach 2019 roku zachorowało na nią  173 tys. mieszkańców Poznania i gminy Powiatu. – U 549 pacjentów rozpoznano w badaniach laboratoryjnych wirus grypy typu A – wyjaśnia Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy Powiatowego Sanepidu.

Sporo, bo ponad 5,1 tys. osób walczyło z ospą, ze szkarlatyną – 680 mieszkańców, z boreliozą – 239 osób, 16 z różyczką, 63 z krztuścem, 3  z malarią, a 6 z listeriozą. Wykryto także 13 zachorowań na meningokoki.

Z kolei na gruźlicę zachorowały 63 osoby. – W 12 miesiącach minionego roku wykryto także 102 nowe zakażenia HIV, a na AIDS zachorowało 6 osób. Mieliśmy w Poznaniu i w gminach Powiatu, czyli także Swarzędzu 155 przypadków kiły oraz 31 zakażeń rzeżączką – informuje Cyryla Staszewska.   

Aż 132 osoby zachorowały na wściekliznę, co wydaje się znaczącą liczbą. W wyniku chorób zakaźnych odnotowano aż 45 zgonów, w tym 11 z powodu grypy, 18 z powodu posocznicy, a dwie osoby zmarły z powody  choroby Creutzfeldta – Jacoba (choroba wściekłych krów).

W 2019 roku liczba osób hospitalizowanych z powodu zatrucia substancją psychoaktywną w Poznaniu i gminach Powiatu Poznańskiego wyniosła 91.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -