piątek, 19 kwietnia 2024
4.8 C
Swarzędz

Jest umowa na tunel w Kobylnicy!

Dzisiaj podpisana została umowa z PKP PLK na dofinansowanie budowy tunelu w Kobylnicy. Zastąpi on dotychczasowy przejazd kolejowy z rogatkami. Będzie też rondo. To wszystko w ramach bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe. Inwestycja ma kosztować około 40 mln zł.

Zobacz także

- Reklama -

Zadanie sfinansować mają  powiat poznański, samorząd województwa, gmina Swarzędz oraz PKP PLK. Zgodnie z podpisaną właśnie umową PKP PLK dołoży do budowy tunelu prawie 19 mln zł.

  – Koszt budowy samego tunelu szacowany jest na ponad 20 mln zł. Ale na tym nie koniec. Aby sprawnie funkcjonował, przebudowane muszą zostać również okoliczne drogi, w tym skrzyżowanie ulicy Swarzędzkiej z drogą wojewódzką nr 194. Zgodnie z opracowaną koncepcją, powstanie tam rondo – wylicza starosta Powiatu Poznańskiego, Jan Grabkowski. Jak podkreśla Jan Grabkowski zadanie to znacznie poprawi bezpieczeństwo użytkowników skrzyżowania drogi powiatowej z trasą kolejową. 

– Dzięki dzisiejszej umowie śmiało już patrzymy na kolejne zadania w naszej gminie. Następny w kolejności będzie przejazd w Paczkowie – mówi Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza.  – Będąc jedną z największych gmin, z 50 tysiącami mieszkańców musimy myśleć o ciągłej poprawie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, kierowców. A takie wielostronne porozumienia dają szansę na szybsze realizacje wielu zadań. 

– Tunel w Kobylnicy, to jeden z wielu obiektów, które powstają w ramach projektu z Krajowego Programu Kolejowego. Inwestycje te, z wykorzystaniem środków unijnych, stworzą bezpieczniejszych i sprawniejszy system komunikacji – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP PLK. 

Tunel powstanie na ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy, która jest drogą powiatową. Jak wylicza Powiat codziennie przejeżdża nią średnio 12,5 tys. pojazdów.

- Reklama -
- Reklama -