wtorek, 23 kwietnia 2024
2 C
Swarzędz

Tunel w Kobylnicy za 3 lata

To już pewne: za 3 lata Kobylnica doczeka się tunelu pod torami kolejowymi w rejonie ul. Swarzędzkiej i Dworcowej.

Zobacz także

- Reklama -

Trochę historii…

O tym, że w Kobylnicy mógłby powstać tunel pod torami kolejowymi w rejonie ul. Swarzędzkiej mówi się od ok. 2 lat. Taka inwestycja mogłaby na dobre rozładować korki tworzące się w tym miejscu za sprawą mocno uczęszczanej trasy kolejowej i notorycznie opuszczonych rogatek. To ogromne przedsięwzięcie, także finansowe, miałoby zostać zrealizowane przez miasto wspólnie z zarządcami okolicznych terenów: PKP PLK, która jest właścicielem infrastruktury kolejowej w tym miejscu oraz Starostwa Powiatowego, które zarządza ul. Swarzędzką. To jednak wymaga mnóstwa uzgodnień. Już w 2018 r. Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu – wspólnie z powiatem – opracował wyjściową koncepcję dla tego zadania. Co ona zakłada? Przede wszystkim likwidację istniejącego przejazdu przy ul. Swarzędzkiej i budowę 70-metrowego tunelu pod torami kolejowymi kilkaset metrów w kierunku wschodnim od obecnego przejazdu, do którego prowadziłby nowy układ komunikacyjny. W jego skład wchodziłoby również rondo planowane na skrzyżowaniu ul. Swarzędzkiej i drogi wojewódzkiej nr 194. Przypomnijmy, że tak przygotowaną koncepcją udało się zainteresować PKP Polskie Linie Kolejowe, a więc instytucję, od której decyzji zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. W międzyczasie pomysł wzniesienia bezkolizyjnego skrzyżowania w Kobylnicy PKP PLK zdecydowała się zakwalifikować do ewentualnej realizacji, poprzez umieszczenie go na liście rezerwowej w programie kolejowym pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”.

… i dzieje najnowsze

Była to dobra informacja dla Swarzędza, ale nie na tyle, by zagwarantować, że inwestycja zostanie wykonana. Dlatego też w ostatnim czasie miasto zabiegało o przesunięcie jej na priorytetową listę przedsięwzięć kolejowych, co automatycznie dałoby 100-procentowe szanse na jej realizację. W tym celu władze gminy odbyły szereg spotkań z rozmaitymi instytucjami. W sprawę zaangażował się też poseł Bartłomiej Wróblewski. Ostatecznie we wrześniu ubiegłego roku pojawiły się dobre wieści dla naszej gminy: kolej zdecydowała się zakwalifikować tę inwestycję do swoich głównych zadań, przeznaczając na jej zrealizowanie ok. 20,5 mln zł., czyli mniej więcej połowę kwoty, jaka będzie potrzebna do wykonania całego przedsięwzięcia. Z kolei w poprzednim tygodniu została podpisana umowa w tej sprawie między Starostwem Powiatowym a PKP PLK. Dofinansowanie otrzyma powiat poznański, który będzie prowadził tę inwestycję poprzez poznański Zarząd Dróg Powiatowych. – Koszt budowy samego tunelu szacowany jest na ponad 20 mln zł – wyjaśnia Jan Grabkowski, Starosta Poznański. – Ale na tym nie koniec. Aby sprawnie funkcjonował, przebudowane muszą zostać również okoliczne drogi, w tym skrzyżowanie ulicy Swarzędzkiej z drogą wojewódzką nr 194. Zgodnie z opracowaną koncepcją, powstanie tam rondo. Szacuje się, że inwestycja pochłonie łącznie około 40 mln zł. Sfinansować mają ją powiat poznański, samorząd województwa, gmina Swarzędz oraz PKP PLK. Zgodnie z podpisaną właśnie umową PKP PLK dołoży do budowy tunelu blisko 20,5 mln zł – wylicza gospodarz powiatu poznańskiego.

Swarzędz daje 11 milionów

Dzięki dzisiejszej umowie śmiało już patrzymy na kolejne zadania w naszej gminie. Następny w kolejności będzie przejazd w ul. Tabaki. Będąc jedną z największych gmin, z 50 tysiącami mieszkańców musimy myśleć o ciągłej poprawie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, kierowców. A takie wielostronne porozumienia dają szansę na szybsze realizacje wielu zadań – mówi z kolei, cytowany przez oficjalną stronę internetową miasta, burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek.Wkrótce Starostwo Powiatowe ogłosi przetarg na opracowanie wielobranżowego projektu dla inwestycji w Kobylnicy. Szacuje się, że będzie on kosztował 5% wartości całego zadania, połowę tej kwoty pokryje jednak powiat. Prace nad projektem – ze względu na ogromny zakres tej inwestycji – potrwają nawet 2 lata, co oznacza że pierwsze samochody będą mogły skorzystać z nowego układu komunikacyjnego w Kobylnicy w 2023 r. Odnotujmy też, że obok projektu technicznego tej inwestycji miasto w najbliższym czasie będzie musiało przygotować także grunty pod jej realizację. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że sam ich wykup może kosztować ok. 1,5 mln zł. Pieniądze na tę inwestycję Swarzędz – przypomnijmy – ma już zabezpieczone. We wrześniu ubiegłego roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi poznańskiemu w formie dotacji w kwocie 11,05 mln zł. Natomiast 20 grudnia burmistrz Marian Szkudlarek zawarł z powiatem umowę, w ramach której nasza gmina przekaże na wykonanie tunelu 2,5 mln zł w 2021 r., 5,55 mln zł w 2022 r. oraz 3 mln zł w roku 2023.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -