niedziela, 16 czerwca 2024
23.3 C
Swarzędz

Dom gotowy!

Zakończona została budowa domu tebeesowskiego przy ul. Wrzesińskiej. Klucze do lokali miasto przekaże oczekującym mieszkańcom najprawdopodobniej w połowie marca.

Zobacz także

- Reklama -

Gmina bogatsza o 21 mieszkań

Dobiegła końca budowa drugiego domu przeznaczonego na cele komunalne przy ul. Wrzesińskiej w Jasinie. O ile jednak oddany do użytku w 2018 roku budynek został w całości wybudowany przez gminę, tak nowo wybudowany jest obiektem tebeesowskim, wzniesionym przez Swarzędzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które wynajęło te lokale gminie. Sam budynek jest obiektem dwuklatkowym, trzykondygnacyjnym, a do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie wkrótce łącznie 21 mieszkań: głównie kawalerek i lokali dwupokojowych. Dwa lokale będą tzw. mieszkaniami chronionymi, przeznaczonymi dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, a o ich przeznaczeniu zdecyduje za jakiś czas Ośrodek Pomocy Społecznej. – Wszystko przebiegło zgodnie z harmonogramem robót, obiekt jest już gotowy – tak z zewnątrz, jak i od strony wykończeniowej i czeka na wprowadzenie się lokatorów – potwierdza Piotr Kijek, prezes swarzędzkiego TBSu, dodając że inwestycja kosztowała nieco ponad 3,7 mln zł. Co jednak istotne, Swarzędzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego pozyskało w międzyczasie 60-procentowe dofinansowanie do budowy domu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nowy dom w wielkanocnym prezencie?

Klucze do mieszkań lokatorzy powinni otrzymać w połowie marca. – Komisja mieszkaniowa, której zadaniem jest przydzielenie nowo wybudowanych lokali mieszkańcom zbierze się w tym tygodniu, by ostatecznie zatwierdzić i przedstawić burmistrzowi do zaakceptowania proponowaną listę lokatorów budynku. W tej chwili na listach oczekujących na przydział takiego mieszkania znajduje się ok. 140 rodzin, kolejnych ok. 70 czeka na zamianę mieszkania. Zainteresowanie tymi lokalami było i jest ogromne – wylicza szef STBSu. – Podczas przydzielania mieszkań kierujemy się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami lokatorów, ich sytuacją życiową, jednym z kryteriów jest też czas złożenia wniosku o przydział lokalu. Wszystkie mieszkania są już jednak wynajęte gminie i jak już wspomniałem – to burmistrz zatwierdzi ostateczną listę lokatorów. Chcemy, by Wielkanoc mieszkańcy spędzili już w nowym domu – dodaje P. Kijek. Odnotujmy, że budynek wykonywany był przez firmę Agrobex – tę samą, która wybudowała pierwszy z domów komunalnych przy ul. Wrzesińskiej. Zagospodarowania doczekała się też okolica -. Wiosną zostanie posiana trawa na miejscowych skwerach, a na własny koszt STBS – już poza projektem tej inwestycji – wybuduje też dodatkową altankę śmieciową oraz dodatkowy, zadaszony „box” na rowery.

Nie tylko Wrzesińska…

Nie są to jednak pierwsze mieszkania komunalne oddane przez miejską spółkę w tym roku. STBS sukcesywnie stara się „odzyskiwać” mieszkania ze starego zasobu miasta i gruntownie je remontować, zgodnie z potrzebami oczekujących. – W ten sposób łącznie w styczniu i lutym udostępniono już mieszkańcom 4 tego typu mieszkania. W kolejnych miesiącach postaramy się przygotować kolejne lokale – deklaruje prezes STBS, zaznaczając jednocześnie, że STBS wspólnie z gminą zrealizował w ostatnich latach wszystkie wnioski mieszkańców o przydział lokalu komunalnego/tebeesowskiego złożone do 2014 r. Przypomnijmy też, że podwójna „komunalna” inwestycja przy ul. Wrzesińskiej ma stanowić wstęp do sporych zmian w zakresie lokalnego budownictwa mieszkaniowego. STBS zamierza budować podobne budynki także w miejscach, gdzie znajdują się najbardziej wysłużone obiekty komunalne, które nie przedstawiają znaczącej wartości architektonicznej. Będą one przekazywane spółce przez miasto i rozbierane. Stąd też kolejnych 40 mieszkań – także wybudowanych przez miejskiego dewelopera – ma powstać przy ul. Kilińskiego, trwają też prace nad przygotowaniem trzeciej lokalizacji pod tego typu inwestycję, gdzie mogłoby powstać 30 następnych lokali.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -