sobota, 20 kwietnia 2024
4.8 C
Swarzędz

Swarzędz ma nowych Zasłużonych

Bożena Szydłowska, Stanisław Kalemba oraz ks. Przemysław Kompf otrzymają – na marcowej sesji z okazji św. Patrona Gminy św. Józefa – tytuły „Zasłużonych dla miasta i gminy Swarzędz”. Radni jednogłośnie przegłosowali ich kandydatury podczas ostatniej sesji.

Zobacz także

- Reklama -

Troje mieszkańców – Bożena Szydłowska, Stanisław Kalemba i ks. Przemysław Kompf – zostało zgłoszonych do prestiżowego wyróżnienia „Zasłużony dla miasta i gminy Swarzędz, którym gmina wyróżnia wybitnych mieszkańców, działających na rzecz naszej małej Ojczyzny i jej mieszkańców. Wyróżnienie jest nadawane co roku. Podczas lutowej sesji radni swarzędzkiej RM przychylili się do wniosków i wszystkie trzy kandydatury zostały jednogłośnie przyjęte. Wyróżnienie zostanie oficjalnie nadane 19 marca, podczas uroczystej sesji z okazji święta Patrona naszego miasta i gminy św. Józefa.

Przypomnijmy, że Bożena Szydłowska i Stanisław Kalemba to byli swarzędzcy  parlamentarzyści kilku kadencji, a ks. Przemysław Kompf  od 20 lat jest proboszczem  parafii pw. św. Mikołaja w Wierzonce.  Tym samym kolejne trzy osoby dołączą do zacnego grona mieszkańców z tytułem „Zasłużonego dla miasta i gminy Swarzędz” – najwyższego odznaczenia w naszej gminie.

Bożena Szydłowska

Przewodnicząca RM w latach 2002-2006, burmistrz 2006-2007, od 2007 roku Poseł na Sejm RP. Mandat Poselski pełniła przez trzy kadencje. Jako Poseł Ziemi Swarzędzkiej  angażowała się w pilotowanie projektów inwestycyjnych na terenie naszej gminy np. Skateparku, czy wiaduktu w ul. Rabowickiej.

Stanisław Kalemba

Poseł na Sejm RP siedmiu kadencji, były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mieszkaniec gminy Swarzędz. Będąc posłem wspierał Swarzędz m.in.  w budowie sali gimnastycznej dla ZSZ w Swarzędzu, budowie tunelu w ul. Kirkora, czy SP nr 5. Odznaczony m.in Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką 350 – lecia lokacji Swarzędza.

Ks. Przemysław Kompf

Od 1999 roku proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Wierzenicy. Stworzył Dom Nowego Życia, a potem współorganizował Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień Caritas „Wierzenica”.  Powołał do życia parafialny Zespół Caritas, wspierając rodziny ubogie czy wielodzietne.

Na liście „Zasłużonych dla miasta i gminy Swarzędz” znajduje się obecnie ponad 30 mieszkańców, instytucji i stowarzyszeń. Tytuły otrzymali nieżyjący już obecnie m.in. prof. R. Kostecki, Z. Schneider, L. Grajek, a także osoby cały czas działające na rzecz Swarzędza m.in. W. Zaporowski, E. Jacek, E.W. Buczyńscy, czy B. Kucharska.

- Reklama -
- Reklama -