środa, 19 czerwca 2024
16.5 C
Swarzędz

Nie ma nowych przypadków wirusa w Swarzędzu

W naszej gminie nie odnotowano nowych przypadków koronawirusa. Od kilkunastu dni chorują dwie osoby. Inaczej jest w Wielkopolsce, gdzie zaledwie w ciągu 7 dni liczba zakażonych podwoiła się, a liczba zgonów wzrosła czterokrotnie. Jeszcze tydzień temu informowaliśmy o 181 chorych wielkopolanach i 6 zmarłych; po tygodniu bilans jest fatalny: choruje już niemal 500 mieszkańców Wielkopolski, a zmarło aż 26 osób. Wyzdrowiało dotychczas 9 mieszkańców naszego województwa.

Zobacz także

- Reklama -

To dobra informacja. Według potwierdzonych informacji, liczba mieszkańców naszej gminy, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, od 1,5 tygodnia nie zwiększyła się. Nadal chorują dwie osoby, w tym m.in. ratownik medyczny, który zachorował dwa tygodnie temu i osoba, której dodatni wynik testu na koronawirusa potwierdzono ponad 10 dni temu. Sanepid nie przekazuje żadnych informacji na temat stanu zdrowia mieszkańców naszej gminy. Wiemy, że chorzy przebywają w Szpitalu Zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Pozytywną informacją jest też ta, że spada w naszej gminie liczba osób przebywających na tzw. kwarantannie. – Obecnie na terenie naszej gminy 44 osób (30 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 19 osób odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa” – wyjaśnia burmistrz Marian Szkudlarek w swoim  piątkowym komunikacie. Jeśli chodzi o cały powiat poznański, czyli Poznań i 17 okolicznych gmin, to do 10 kwietnia stwierdzono tutaj ogółem 63 przypadki potwierdzonych zachorowań na koronawirusa (z czego 2 w naszej gminie). Niestety, sytuacja ogólna w Wielkopolsce jest zła, szczególnie w powiatach: krotoszyńskim, czarnkowsko – trzcianeckim, kaliskim, czy pleszewskim, gdzie w tamtejszych szpitalach choruje wielu pacjentów i osób z personelu medycznego.

Analizując dane statystyczne liczba zakażeń niestety gwałtownie rośnie. W ciągu zaledwie tygodnia liczba zakażonych w Wielkopolsce podwoiła się (zachorowało już 479 osób, a tydzień wcześniej zakażonych było 181 osób),  natomiast liczba osób, które zmarły w Wielkopolsce zwiększyła się czterokrotnie – w ciągu zaledwie tygodnia – z 6 osób do 26 osób. Niestety, dramatyczne informacje płyną także ze Szpitala Zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Na tamtejszym OIOMie, pod respiratorami przebywa obecnie aż 14 osób.

W Wielkopolsce dotychczas wyzdrowiało 9 osób. Natomiast najnowszy bilans w Polsce to 5.955 zakażonych i 181 ofiar śmiertelnych.

Swarzędz:

 • Zakażonych – 2 osoby
 • Przebywających na kwarantannie – 44 osoby (pod nadzorem policji)
 • Kwarantanna z aplikacją „Kwarantanna domowa” – 19 osób

Wielkopolska

stan na 10 kwietnia i tydzień wcześniej (2 kwietnia)

 • Zakażonych – 479 osób (tydzień temu 181 osób)
 • Zmarło – 26 osób   (tydzień temu 6 osób)
 • Objętych nadzorem epidemiologicznym –2954 osoby   (tydzień temu 7414 osób)
 • Hospitalizowanych  ogółem – 179 osób   (tydzień temu 107 osób)
 • Poddanych izolacji lub kwarantannie – 12867 osób (tydzień temu 11.864 osób)
 • Wyzdrowiało: 6 osób

Polska:

 • Zakażonych – 5.955 osób
 • Zmarło – 181 osób
 • Wyzdrowiało – 318 osób

Dotychczas w Polsce – w świetle informacji Ministerstwa Zdrowia –  wykonano  prawie 118 tys. testów na koronawirusa.

- Reklama -
- Reklama -