środa, 24 lipca 2024
21.5 C
Swarzędz

Burmistrz nie przekazał spisu wyborców Poczcie Polskiej

Minionej nocy do swarzędzkiego ratusza wpłynął – drogą mailową – wniosek z Poczty Polskiej o przekazanie danych ze spisu wyborców – informuje burmistrz Marian Szkudlarek, który rejestru nie przekazał. - Wybory korespondencyjne to - jak do tej pory - lekceważenie prawa i naszego wspólnego bezpieczeństwa. Nie ma na to mojej zgody – deklaruje burmistrz Marian Szkudlarek.

Zobacz także

- Reklama -

W czwartek burmistrz Marian Szkudlarek, w kolejnym komunikacie odniósł się do tematu wyborów prezydenckich.

–  Minionej nocy drogą e-mailową do UMiG w Swarzędzu wpłynął wniosek Poczty Polskiej o przekazanie danych ze spisu wyborców. Staramy się ustalić i potwierdzić, czy w/w wiadomość rzeczywiście została wysłana przez Pocztę Polską, ponieważ nie została podpisana przez żadnego pracownika tej instytucji. Podobne e-maile otrzymują inne samorządy.

Postanowiłem zwrócić się do Komisarza Wyborczego z prośbą o informację, jakie kroki w tej sprawie należy poczynić – wyjaśnia burmistrz Marian Szkudlarek.

Równocześnie – jak poinformował gospodarz  gminy – od wczoraj wojewodowie kierują do samorządów polecenia przekazania Poczcie Polskiej S.A. spisów wyborców i to do do godz. 15:00 w czwartek 23 kwietnia br.

 –  Uznaję to polecenie za niezgodne z prawem. Odpowiednie uzasadnienie zawarte zostało m.in. w otrzymanej przeze mnie analizie prawnej, przygotowanej przez Związek Miast Polskich – podkreśla burmistrz Marian Szkudlarek w swoim oświadczeniu. –  Jako burmistrz Swarzędza uważam, że należy się Państwu pełna informacja także w powyższej sprawie. Ewentualne, przygotowywane w warunkach prawnego chaosu, wybory korespondencyjne to – jak do tej pory – lekceważenie prawa i naszego wspólnego bezpieczeństwa. Nie ma na to mojej zgody –  dodaje Marian Szkudlarek.

Burmistrz Swarzędza podpisał się także pod stanowiskiem Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni – Wielkopolska w sprawie udostępniania danych z rejestru PESEL dla przeprowadzenia wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnych”

“My, członkowie i sympatycy Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni – Wielkopolska, z dużym niepokojem przyjmujemy sygnały od środowiska samorządowego o pismach wojewodów informujących o zamiarze wydania polecenia w przedmiocie przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej S.A. celem przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.

Uważamy, że powoływanie się na ustawę z dnia 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. jest niewłaściwe.

Ustawa ta jest dopiero procedowaną w Senacie, a to oznacza, że procedura ustawodawcza nie została zakończona, a sama ustawa nie może stanowić podstawy działania dla organów władzy publicznej. Uważamy również, że obecnie obowiązujące przepisy, określające zasady organizacji wyborów, nie przewidują takiego udziału Poczty Polskiej, który wymagałby udostępnienia temu podmiotowi danych z rejestru PESEL.

Będąc odpowiedzialnym za ochronę danych osobowych wyborców apelujemy o stosowanie wyłącznie obowiązujących przepisów w tej materii.” – czytamy w dokumencie.

- Reklama -
- Reklama -