niedziela, 21 kwietnia 2024
6.3 C
Swarzędz

Swarzędzkie firmy zwolnione z podatku!

Gmina Swarzędz zwolniła część swarzędzkich firm – których płynność finansowa uległa pogorszeniu przez epidemię – z płacenia przez okres trzech miesięcy podatku od nieruchomości, związanego z prowadzoną działalnością. Na zwolnienia mogą liczyć firmy, które zajmują się kulturą, rozrywką, sportem, rekreacją, fryzjerstwem i usługami kosmetycznymi, hotelarstwem i organizacją wycieczek, a także przygotowywaniem posiłków.

Zobacz także

- Reklama -

Jak już informowaliśmy swarzędzki ratusz przygotował projekt uchwały, dotyczący zwolnienia z podatku od nieruchomości  (od gruntów i budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą) przedsiębiorców określonych branż, których sytuacja finansowa –  w związku z epidemią koronawirusa –  uległa  znacznemu pogorszeniu.  

Dokument trafił do radnych, którzy analizowali go podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Jak informował  burmistrz Marian Szkudlarek  – według szacunków – po tego typu pomoc do gminy, może  zgłosić się  ok. 250-300  swarzędzkich firm. Koszt zwolnień tych przedsiębiorstw może  wynieść 500-700 tys. zł. miesięcznie.

– Jeśli ktoś z dnia na dzień stracił pracę, jego firma – ze względu  na obostrzenia – nie funkcjonuje i została zamknięta, a przecież kiedyś zasilała nasz budżet,  to musimy jako gmina wyciągnąć do nich pomocną rękę – podkreślał gospodarz Gminy, uzasadniając projekt uchwały. Radni przychylili się do wniosku  gospodarza Gminy i jednogłośnie, 21 głosami „za”, przyjęli uchwałę. Zwolnienie dotyczy trzech miesięcy: kwietnia, maja i czerwca. Jak wyjaśniał Burmistrz zwolnienie z płacenia podatku, może zostać  w czerwcu przedłużone na kolejne miesiące, w zależności od sytuacji w Polsce i znoszenia obostrzeń.

Kto może zostać zwolniony z podatku od nieruchomości, związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą?  Zwolnienie dotyczy firm   związanych z organizacją targów, wystaw, konferencji, z wszelkimi formami kultury i rozrywki,  sportem i rekreacją,  z przygotowywaniem i podawaniem posiłków, z fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi, z  prowadzonymi usługami hotelarskimi oraz usługami pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

- Reklama -
- Reklama -