środa, 19 czerwca 2024
16.5 C
Swarzędz

Jest wzrost bezrobocia w Swarzędzu!

O prawie 900 osób zwiększyła się w kwietniu liczba bezrobotnych w Poznaniu i gminach Powiatu Poznańskiego. W naszej gminie – według oficjalnych statystyk – w kwietniu grono bezrobotnych swarzędzan powiększyło się o 52 osoby, czyli o ok. 17%.

Zobacz także

- Reklama -

W marcu, w Powiatowym Urzędzie Pracy, nie odnotowano wzrostu liczby rejestrujących się mieszkańców. Bezrobocie pozostawało na niezmienionym poziomie; jednak było oczywiste, że epidemia koronawirusa i – co za tym idzie – zwolnienia w firmach, spowoduje wcześniej czy później znaczący wzrost bezrobocia. Tak też się stało. Kwiecień – zgodnie z przewidywaniami – przyniósł skok liczby bezrobotnych mieszkańców Poznania i gmin Powiatu Poznańskiego, także Swarzędza. W stosunku do marca, w kwietniu Powiatowy Urząd Pracy odnotował wzrost  rejestrujących się o 900 osób (z 6.777 do 7.649);  wśród tej liczby większość (500) to poznaniacy, a ponad 400 to mieszkańcy gmin Powiatu Poznańskiego.

Jak wyglądała sytuacja w kwietniu w naszej gminie? W minionym miesiącu liczba mieszkańców naszej gminy bez pracy zwiększyła się z  302 do 354 osób, czyli o 52 osoby, co daje wynik na poziomie 17% wzrostu. Wśród zarejestrowanych bezrobotnych z naszej gminy tradycyjnie większość, bo 220 osób stanowią kobiety. 90 osób to bezrobotni do 30 roku życia, a 89 to osoby powyżej 50-tki. 80 mieszkańców gminy Swarzędz to tzw. długotrwale bezrobotni. Obecnie zasiłki pobiera 107 osób.

Co ciekawe – mimo wzrostu stopy bezrobocia w naszej gminie – Powiatowy Urząd Pracy dysponował 83 ofertami pracę, z których skorzystało zaledwie 8 swarzędzan, podejmując nową pracę. To dane oficjalnie, nie wiemy jednak ilu mamy w gminie Swarzędz mieszkańców, którzy stracili pracę, a nie dokonali – z różnych przyczyn –   rejestracji w poznańskim Powiatowym Urzędzie Pracy. Może to być znacząca liczba.

Niestety, specjaliści zapowiadają, że  kolejne miesiące: maj i czerwiec przyniosą  spory kryzys gospodarczy i dalszy wzrost bezrobocia, nawet do dwucyfrowego.

Bezrobocie w kwietniu (PUP Poznań):

  • Ogółem – 7649 (w marcu – 6777)
  • Poznań – 4811 (w marcu – 4313)
  • Powiat – 2883 (w marcu – 2464)
  • Swarzędz – 354 (w marcu – 302)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -