2.7 C
Swarzędz
poniedziałek, 30 stycznia 2023

W gminie jest bezpieczniej?

Wzrost wykrywalności przestępstw i mniej wypadków na swarzędzkich drogach – tak w ogólnym skrócie można podsumować policyjne statystyki za 2019 r. na terenie naszej gminy.

Zobacz także

Wykrywalność przestępstw w górę

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej poznaliśmy statystyki policyjne za ubiegły rok, a przynajmniej część z nich, bo nie wszystkie dane policjanci ujawnili. Z tych upublicznionych wynika przede wszystkim to, że z roku na rok swarzędzcy stróże prawa notują coraz wyższą wykrywalność przestępstw ogólnych, kryminalnych oraz w 7 najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa kategoriach. Ogólny wskaźnik wykrywalności, czyli spraw, które stróżom prawa udało się rozwiązać wyniósł w ubiegłym roku 53,3, a to oznacza, że nasi śledczy pozytywnie zamykali częściej niż co drugą sprawę, która trafiła na komisariat przy Grudzińskiego. Z kolei współczynniki dotyczące wykrywalności kryminalnej oraz tzw. wykrywalności we wspomnianych 7 kategoriach wyniosły odpowiednio 44,1 (wynik lepszy o 0,4 w stosunku do 2018 r.) oraz 28,4 (wzrost w stosunku do 2018 r. o 0,1). – We wszystkich kategoriach odnotowaliśmy wzrosty jeżeli chodzi o dynamikę wszczętych postępowań. Ma to związek z większą liczbą osób zatrzymanych na tzw. gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, głównie nietrzeźwych kierowców. Natomiast jeżeli chodzi o wskaźniki wykrywalności, w każdej kategorii mamy wzrost lub statystyka utrzymuje się na takim samym poziomie. Jedyna kategoria, w której odnotowaliśmy spadek to rozboje – podkreślał komisarz Eugeniusz Sierański, komendant Komisariatu Policji w Swarzędzu.

Ile pojazdów skradziono?

Czy łącznie spraw do rozwiązania było mniej czy więcej niż przed rokiem? Tego nie wiadomo, bo policjanci nie podają danych na ten temat. Stróże prawa nie ujawniają także ile pojazdów skradziono w minionym roku z terenu naszej gminy. Rok wcześniej były to 34 pojazdy, czyli o 6 więcej niż w roku 2017 i był to pierwszy wzrost w tej kategorii od 2015 r. kiedy to odnotowano rekordową w naszej gminie kradzież 61 pojazdów. W kolejnych dwóch latach policjanci zaczęli mówić o tendencji spadkowej, bo w 2016 skradziono o połowę mniej aut, a w roku 2017 poniżej 30 sztuk. Niestety, wykrywalność tego typu przestępstw wciąż pozostawia wiele do życzenia, bo w ubiegłym roku kształtowała się na niskim poziomie 6,7 (chociaż rok wcześniej ten współczynnik był jeszcze niższy i wyniósł 3,1), co oznacza, że policjantom udało się ustalić sprawców raptem kilku kradzieży pojazdów. Jak jednak przyznają stróże prawa, jest to bardzo trudna kategoria do wykrycia z racji tego, że taką przestępczością z reguły zajmują się zorganizowane grupy, a ich ściganiem jednostki miejskie i wojewódzkie.

Mniej wypadków, ale więcej pijanych

Wiadomo za to, że lepiej niż rok temu wypadają statystyki związane z bezpieczeństwem na drogach. W ubiegłym roku doszło w naszej gminie do 59 wypadków drogowych (o 8 mniej niż rok wcześniej) oraz 612 kolizji drogowych (77 mniej niż w 2018 r.). W zdarzeniach tych rannych zostało 78 osób (w 2018 r. 72 osoby), a 1 zginęła (przed rokiem 2). To tendencja spadkowa na przestrzeni ostatnich lat, bo o ile w latach 2015-2016 dochodziło w naszej gminie do średnio 40 wypadków rocznie, to od 2017 r. statystyki zaczęły mocno zwyżkować. Z informacji przekazywanych przez funkcjonariuszy wynika niestety, że w stosunku do roku poprzedniego wzrosła liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. W 2018 r. spożycie alkoholu udowodniono 45 kierującym (w tym 10 cudzoziemcom), w 2019 r. natomiast aż 78 (w tym 27 cudzoziemcom). Łącznie na tzw. gorącym uczynku popełnienia przestępstwa w ubiegłym roku policjanci zatrzymali 140 osób. To o 30 więcej niż rok wcześniej. Odnotujmy też, że obecnie stan kadrowy swarzędzkiej jednostki wynosi 67 etatów przy 9 wakatach, a od 2015 r. swarzędzcy policjanci obsługują dodatkowo gminę Kleszczewo i interwencje podejmowane w tym miejscu także znajdują się w prezentowanych statystykach. To łącznie z naszą gminą ponad 56 tys. mieszkańców na obszarze blisko 180km2 i jak przyznaje komendant swarzędzkiej policji, jest to bardzo duży teren biorąc pod uwagę liczbę etatów w miejscowym komisariacie.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w ubiegłym roku doszło w naszej gminie do 59 wypadków drogowych (o 8 mniej niż w 2018 r.) oraz 612 kolizji drogowych (77 mniej niż w 2018 r.).

- Reklama -
- Reklama -