Awarie prądu: gmina ma pecha

W ciągu jednego majowego tygodnia w kilku częściach naszej gminy doszło do trzech masowych awarii prądu. Zdaniem ENEI awarie nie miały ze sobą nic wspólnego i były tylko nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności.

W ciągu praktycznie jednego majowego tygodnia doszło w naszej gminie do trzech masowych awarii sieci energetycznej, w których łącznie prądu mogło nie mieć nawet kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Pierwsza, przypomnijmy, miała miejsce 12 maja. Prądu mogło nie mieć wówczas nawet 20 tys. osób, bo nieplanowana przerwa w dostawie energii elektrycznej objęła centrum Swarzędza, północne osiedla mieszkaniowe, część Gruszczyna, Kobylnicy, Wierzonki, Katarzynek, Gortatowa, Jasina oraz niektóre ulice w Łowęcinie. Kilka dni później, w poniedziałek 18 maja doszło do kolejnego nieplanowanego wyłączenia zasilania w naszej gminie. Tym razem – dla odmiany – poranna awaria objęła głównie południowe rejony gminy: część Nowej Wsi, a także kilka ulic w Garbach, Kruszewni oraz Rabowicach. Łącznie prądu mogło nie mieć wtedy kolejnych 5 tys. mieszkańców. Trzy dni później, w czwartek wieczorem, 21 maja odnotowano kolejną awarię na terenie naszej gminy – bez prądu było wówczas Zatorze, Zalasewo i część Garbów. O skomentowanie tak częstych wyłączeń prądu w gminie poprosiliśmy ENEĘ, która jest dostawcą zasilania w regionie. I jak wyjaśnia spółka, awarie wystąpiły niezależnie od siebie: – Awarie nie były ze sobą w żaden sposób powiązane, były to trzy różne uszkodzenia w różnym czasie. Ich przyczyną nie jest zatem ogólny problem związany z naszą infrastrukturą, a jedynie nieszczęśliwy zbieg okoliczności, wystąpienia kilku awarii w krótkim czasie – wyjaśnia „TS” Mateusz Gościniak, rzecznik prasowy poznańskiego Oddziału Dystrybucji ENEA Operator. – 12 maja przyczyną awarii było uszkodzenie na stacji konsumentowej, ujęcie wody – Gruszczyn, w wyniku którego doszło do uszkodzenia automatyki w Głównym Punkcie Zasilania Swarzędz. 18 maja nastąpiło uszkodzenia kabla, natomiast 21 maja odłącznika. – podkreśla przedstawiciel ENEI.

- Reklama -