0.2 C
Swarzędz
niedziela, 29 stycznia 2023

W Swarzędzu rośnie bezrobocie!

O 2 tys. osób zwiększyła się – w ciągu trzech miesięcy – liczba bezrobotnych mieszkańców Poznania i gmin powiatu poznańskiego. W gminie Swarzędz – między lutym a majem - liczba mieszkańców bez pracy – jak wynika z oficjalnych statystyk - wzrosła o 40%.

Zobacz także

Polska miała dotychczas dość niski wskaźnik bezrobocia. Niestety, epidemia koronawirusa odcisnęło głębokie piętno na gospodarce i rynku pracy.  A najgorsze podobno dopiero przed nami. Ostatnie dane statystyczne, opublikowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, nie napawają optymizmem.  Jeszcze na koniec lutego mieliśmy w powiecie poznańskim 6,6 tys. zarejestrowanych bezrobotnych (z czego w samym Poznaniu 4,2 tys. bezrobotnych, a w gminach powiatu poznańskiego  – 2,4 tys. osób). Na koniec maja liczba mieszkańców bez pracy, którzy dokonali rejestracji w poznańskim Urzędzie Pracy wzrosła o 2 tys. osób i wynosi za maj już 8,6 tys. bezrobotnych.

Jak wygląda sytuacja w naszej gminie? Pod koniec lutego, jeszcze przed pierwszym oficjalnym przypadkiem koronawirusa w Polsce, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu zarejestrowanych było 299 swarzędzan. W marcu sytuacja nie zmieniła się mocno; w świetle oficjalnych statystyk liczba bezrobotnych mieszkańców naszego miasta i gminy wyniosła  wówczas 302 osoby. Niestety, kwiecień przyniósł jednak falę zwolnień z pracy.  Na koniec tego miesiąca bezrobotnych w naszej gminie było już o 50 osób więcej. Jeszcze gorzej wygląda rynek pracy na koniec maja. W minionym miesiącu liczba swarzędzan, którzy utracili pracę  i zarejestrowali się w poznańskim „pośredniaku”  zwiększyła się do 426 osób, a więc w porównaniu do lutego wzrosła aż o 40%. A to tylko oficjalne statystyki, ile osób pracę straciło, a nie widnieje w statystykach poznańskiego pośredniaka?

Wśród 426 zarejestrowanych obecnie w PUP swarzędzan, większość – co jest już tradycją – stanowią kobiety (256), osób do 30 roku życia jest 114, a bezrobotnych swarzędzan powyżej 50 –tki – 104. Obecnie 121 osób z naszej gminy jest uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Mimo kryzysu spowodowanego koronawirusem, w maju w poznańskim Urzędzie Pracy było 121 ofert pracy dla mieszkańców  naszej gminy. Ilu swarzędzan, zarejestrowanych w pośredniaku pracę podjęło? Zaledwie 13.

Przed nami miesiące wakacyjne. Zazwyczaj bezrobocie w okresie letnim spadało, co było też podyktowane wieloma ofertami prac sezonowych. Jak będzie w tym roku? Fachowcy nie pozostawiają złudzeń, bezrobocie w najbliższych miesiącach nadal będzie rosnąć,  a kryzys gospodarczy może być dotkliwszy niż pierwotnie przypuszczano.

Liczba bezrobotnych – maju 2020r: (dane PUP Poznań):

Ogółem – 8694, w tym miasto Poznań – 5444, a Powiat Poznański – 3250

Swarzędz – 426, Buk – 120, Czerwonak – 227, Dopiewo – 190, Kleszczewo – 55, Komorniki -210,  Kostrzyn –  164, Kórnik – 215, Luboń – 277, Mosina – 291, Murowana Goślina – 156, Pobiedziska – 186, Puszczykowo – 76, Rokietnica – 144, Stęszew – 161, Suchy Las – 116, Tarnowo Podgórne – 236.

- Reklama -
- Reklama -