czwartek, 29 lutego 2024
3.1 C
Swarzędz

W Swarzędzu triumfuje Trzaskowski z wynikiem 68%!

Ponad 19 tys. mieszkańców naszej gminy poparło – w drugiej turze wyborczej - Rafała Trzaskowskiego. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 68%. Andrzej Duda otrzymał 32% głosów. We wszystkich 24 Obwodowych Komisjach Wyborczych wygrał Rafał Trzaskowski. Triumfował także w Wierzonce, gdzie w I turze uzyskał najmniej głosów i przegrał z urzędującym prezydentem.

Zobacz także

- Reklama -

Według wieczornych sondaży exit poll, wybory prezydenckie prawdopodobnie wygrał Andrzej Duda. Urzędujący Prezydent otrzymał 50,4% głosów, natomiast Rafał Trzaskowski 49,6%.  Margines błędu pracowni Ipsos to około 2% , co oznacza, że wyniki wyborcze mogą się jeszcze zmienić i nic nie zostało przesądzone.

Jak głosowali swarzędzanie?

W naszej gminie wyniki wyborcze mocno różnią się od  tych sondażowych. W świetle oficjalnych wyników z 24 Okręgowych Komisji Wyborczych w naszej gminie wygrał Rafał Trzaskowski, na którego zagłosowało 19.397 mieszkańców. Kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał wynik na poziomie 68%.

Na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę zagłosowało 9.126 wyborców. Kandydat Zjednoczonej Prawicy uzyskał ponad dwa razy mniej głosów niż konkurent – 32%.

Trzaskowski wygrał we wszystkich Komisjach

Kandydat Koalicji Obywatelskiej  wygrał we wszystkich 24 Okręgowych Komisjach Wyborczych, zlokalizowanych w naszej gminie. Aż w 20 komisjach odnotował wynik powyżej 60%. Najwięcej głosów zdobył w OKW nr 24 (Zalasewo), gdzie zagłosowało na niego aż 80,8% mieszkańców. Bardzo dobry wynik uzyskał także w OKW nr 21 w Gruszczynie  – 76,6%, w OKW nr 4 – 76,3% (czyli wśród mieszkańców os. Mielżyńskiego i Działyńskiego) oraz  w OKW nr 11 na os. Czwartaków – 75%. Najniższy wynik (mimo, że i tak lepszy niż Andrzeja Dudy) otrzymał w Wierzonce. W tamtejszej komisji, gdzie głosują mieszkańcy Wierzenicy, Wierzonki i Karłowic uzyskał 49,6%. Poniżej 60% uzyskał jeszcze w Kobylnicy (OKW 22) oraz w OKW nr 9 –  57,4% (w centrum Swarzędza)

Andrzej Duda bez zwycięstwa

Urzędujący prezydent przegrał ze swoim konkurentem we wszystkich Komisjach wyborczych, także w Komisji nr 19 (Wierzonka, Wierzenic i Karłowice), gdzie triumfował przed dwoma tygodniami.

Najlepszy wynik – 48,6%  – Andrzej Duda uzyskał w Wierzonce, 43,4% w Kobylnicy oraz wśród mieszkańców centrum Swarzędza. Najgorszy wynik – zaledwie 18,5% odnotował w OKW nr 24 w Zalasewie, zaledwie 22% uzyskał w Gruszczynie, a 23% na Nowej Wsi ( OKW nr 4 – głosujący w SP nr 5). Szczegółowe wyniki głosowania zawarte w protokołach poszczególnych obwodowych komisji wyborczych znajdą Państwo tutaj: TABELA.

- Reklama -
- Reklama -