1.2 C
Swarzędz
piątek, 27 stycznia 2023

W Swarzędzu bezrobocie znowu w górę!

O 55% wzrosła – między marcem a czerwcem – liczba bezrobotnych mieszkańców naszej gminy, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu. W tym czasie w Poznaniu i Powiecie Poznańskim przybyło – w świetle oficjalnych statystyk – ponad 2,5 tys. osób bez pracy.

Zobacz także

Czy kryzys gospodarczy, związany z koronawirusem –  zawitał  już na dobre do Metropolii Poznańskiej? Wiele na to wskazuje. Na koniec marca w Poznaniu i 17 gminach Powiatu Poznańskiego – w świetle oficjalnych statystyk – było  6,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Po trzech miesiącach, w czerwcu Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, odnotował znaczący wzrost osób bez pracy, którzy pojawili się w poznańskim pośredniaku. Obecnie liczba ta wynosi 9,3 tys. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy przybyło 2,5 tys. osób bezrobotnych.

Jak wygląda sytuacja w naszej gminie? Pod koniec marca, w poznańskim PUP  zarejestrowanych było 302 swarzędzan. Niestety, kolejne miesiące przyniosły fale zwolnień z firm. W czerwcu  liczba swarzędzan, którzy utracili pracę  i zarejestrowali się w poznańskim „pośredniaku”  zwiększyła się do 468 osób, a więc w porównaniu do marca wzrosła aż o 55%. A to tylko oficjalne statystyki; ile osób pracę straciło, a nie widnieje w statystykach poznańskiego pośredniaka?

Wśród 468 zarejestrowanych obecnie – w poznańskim urzędzie – swarzędzan, większość – co jest już tradycją – stanowią kobiety (280), osób do 30 roku życia jest 121, a bezrobotnych swarzędzan powyżej 50 –tki – 106. Zwiększyła się też znacznie liczba osób uprawnionych do pobierania zasiłku – w maju było ich  121, a po miesiącu 148.  Warto jednak odnotować, że mimo kryzysu spowodowanego koronawirusem w czerwcu w poznańskim Urzędzie Pracy pojawiły się aż 202 oferty pracy dla mieszkańców  naszej gminy.  Pracę podjęło zaledwie 26 osób.

Statystyki PUP Poznań:

  • Bezrobocie na koniec marca: ogółem – 6 777, w tym Poznań – 4 343, Powiat Poznański – 2 464
  • Bezrobocie na koniec czerwca: ogółem – 9 372, w tym Poznań – 5 901, Powiat Poznański –  3 471
- Reklama -
- Reklama -