poniedziałek, 11 grudnia 2023
9 C
Swarzędz

Kolejny mieszkaniec z COVID-19

Mamy 16. mieszkańca, zakażonego SARS-COV-2. Osoba zarażona przebywa w tej chwili w izolacji domowej. Czy potwierdzona - przez poznański sanepid w poniedziałek - kolejna zakażona osoba w naszej gminie to pracownica swarzędzkiej Biedronki przy Cieszkowskiego? Wiele na to wskazuje.

Zobacz także

- Reklama -

Przypomnijmy. W miniony poniedziałek, we wczesnych godzinach porannych, mieszkańców naszej gminy zaniepokoił zamknięty od rana sklep sieci Biedronka, zlokalizowany przy ul. Cieszkowskiego. Dość szybko Swarzędz – i media społecznościowe – obiegła informacja, że przyczyną zamknięcia Biedronki jest potwierdzenie zakażenia COV-SARS -2 wśród jednego z pracowników. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Biurem Prasowym sieci Biedronka – Jeronimo Martins, Cyrylą Staszewską, rzecznikiem prasowym Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu,  dr n. med. Witoldem Draberem, szefem poznańskiego Sanepidu, a  także Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Poznaniu. Pracownicy Biura Prasowego Biedronki – jako pierwsi –  oficjalnie  potwierdzili informację o zakażeniu pracownika  swarzędzkiej Biedronki. Jak się dowiedzieliśmy natychmiast wszczęto – we współpracy z poznańskim Sanepidem – określone procedury sanitarne i epidemiologiczne.

— Bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników jest dla nas zawsze najważniejsze, dlatego ze względu na pozytywny wynik testu u pracownika naszego sklepu przy ul. Cieszkowskiego w Swarzędzu, decyzją Sanepidu cała załoga została poddana kwarantannie –  informowało Biuro Prasowe Biedronki, w przesłanym do nas komunikacie. Jak się okazało swarzędzki sklep   został natychmiast poddany dezynfekcji przez wyspecjalizowaną firmę, dzięki czemu miał zostać otwarty dla klientów  już w godzinach popołudniowych.   – Po dezynfekcji, 10 sierpnia po godzinie 14.00, placówka zostanie ponownie otwarta dla klientów, a jego załogę stanowić będą inni pracownicy sieci – czytamy w oświadczeniu Biura Prasowego Jeronimo Martins  Polska sp. oo.  Tak też się stało i  po południu  placówka handlowa przy Cieszkowskiego została otwarta.

Mimo szeregu trudności udało nam się też porozmawiać z drem n. med. Witoldem Draberem, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Poznaniu – pod której sanitarną opieką –  znajduje się Poznań oraz 17 gmin powiatu poznańskiego, w tym i Swarzędz. 

Jak nam wyjaśnił szef poznańskiego Sanepidu, wśród pracowników swarzędzkiej Biedronki –  przebywających na kwarantannie – trwa zbieranie wywiadu epidemiologicznego i osoby – które miały bezpośredni kontakt z zakażonym pracownikiem – zostaną poddane testom. Czy klienci swarzędzkiego sklepu, którzy w ostatnich dniach dokonywali tam zakupów, mogą się czuć bezpiecznie?

– Mieszkańcy, którzy robili tam zakupy – szczególnie ci, którzy zakładają maseczki – ze względu na krótki czas ewentualnego kontaktu z zakażonym pracownikiem – nie powinni mieć powodu do niepokoju. Zakażenie – w  takim przypadku – jest mało prawdopodobne – podkreślał dr n. med. Witold Draber, uczulając jednocześnie i prosząc swarzędzan, by – zgodnie z zaleceniami Sanepidu – w pomieszczeniach zamkniętych, czyli m.in. sklepach zakrywali usta i nos. – Taka sytuacja jak ta w swarzędzkim sklepie, powinna wiele nauczyć mieszkańców Swarzędza, jak się zachowywać podczas zakupów i  jak postępować zgodnie z zaleceniami służb epidemiologicznych.

W poniedziałek wieczorem, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna  zaktualizowała dana statystyczne na swojej stronie internetowej, informując w ten sposób o kolejnym mieszkańcu, zakażonym SARS-COV-2 w naszej gminie. To szósty przypadek odnotowany  w ciągu ostatnich 2 tygodni.  Obecnie mamy 6 tzw. aktywnych przypadków: 1 osoba przebywa w szpitalu, 1 w izolatorium, a 4 w izolacji domowej. Od początku epidemii odnotowano łącznie 16 zakażeń COVID-19, 10 osób już wyzdrowiało.

Od marca w powiecie poznańskim zanotowano łącznie  413 potwierdzonych zachorowań na COVID-19,  z czego w samym Poznaniu – 249 zakażeń, a w gminach powiatu poznańskiego – 164 zakażeń. Obecnie hospitalizowanych jest 9 osób, wyzdrowiało już 296 osób, zmarło 10 osób (w tym  dwie z gminy Mosina i jedna z Kórnika).

Niestety, nie udało się nam ustalić, czy kolejna, 16. zakażona osoba z naszej gminy to właśnie pracownica swarzędzkiej Biedronki; wiele jednak na to wskazuje, bo przypadki zakażeń pojawiły się niemal w tym samym czasie.  Jest też prawdopodobne, że pracownica Biedronki nie jest mieszkańcem naszej gminy, a tylko dojeżdża tutaj do pracy. Służby sanitarno – epidemiologiczne nie przekazują jednak bliższych informacji o zakażonych.

- Reklama -
- Reklama -

Uratowali dom

Czołówka na Granicznej

Groźnie na Rabowickiej