środa, 24 lipca 2024
21.5 C
Swarzędz

Unia ma 99 lat!

15 sierpnia br. zasłużony dla sportu i kultury fizycznej w Swarzędzu oraz regionie i kraju klub sportowy Unia obchodzi 99. urodziny.

Zobacz także

- Reklama -

Klub Unia należy do jednych z najstarszych jednostek kultury fizycznej w województwie.

Został założony 15 sierpnia 1921 r. przez grupę 50 młodych ludzi działających w Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej  przy parafii św. Marcina. Stowarzyszenie to powołał zasłużony dla społeczności Swarzędza ks. proboszcz Tadeusz Mroczkowski. Opiekunem młodzieży był organista Jan Zaporowski. Inicjatorem i pomysłodawcą powołania klubu był młody nauczyciel Marian Zaporowski, który został wybrany też pierwszym prezesem. Do Zarządu wybrano też kupca Floriana Schleicherta i mistrza stolarskiego Wincentego Koniecznego.

Ustalono, że klub będzie miał sekcję piłkarską, a stroje będą miały barwy fiołkowe (koszulki we fiołkowo-białe pasy i białe spodenki) Klub początkowo nie miał nazwy, którą nadano mu w 1923 r., na wniosek urzędnik bankowego Henryka Dąbkiewicza i urzędnika Jana Dytkiewicza, początkowo pisane przez Unja.

W 1926 r. klub miał już 2 drużyny piłkarskie seniorów i 1 juniorów i występował na poziomie klasy „C”. Do wybuchu wojny w klubie działały takie sekcje jak: tenisa ziemnego i stołowego, gier zespołowych, lekkoatletyczna, strzelecka i pływacka. W tym czasie klub miał 170 członków, a tym 30 kobiet. Wybuch II Wojny Światowej spowodował likwidację wszelkiej działalności polskich instytucji i organizacji. W budynku klubowym utworzono placówkę „Hitlerjugend”. Okupant w 1943 r. dokonał licznych aresztowań wśród sportowców, którzy brali udział w zawodach piłkarskich.

22 stycznia 1945 r. Swarzędz został wyzwolony, a już 10 czerwca 1945 r. wznowił działalność Klub Unia. Pierwszym prezesem wybrano Alfreda Rzadkiewicza.

Powołano sekcję zapaśniczą z byłego przedwojennego Klubu – Swarzędzkiego Stowarzyszenia Sportowego. Silni i wysportowani ludzie przez lata byli wizytówką klubu i miasta stolarzy. Byli olimpijczykami, reprezentantami Polski i zdobywcami medali mistrzostw kraju i imprez zagranicznych. Pierwszy medal w Mistrzostwach Polskich w 1946 r. zdobył Stefan Budzyński. Od 1949 r. na matach krajowych niepokonany był Zdzisław Schneider (9 – krotnie zdobywał mistrzostwo krajowe i 2 razy był drugi). Medale zdobywali bracia Jan i Ludwik Plutowie, Edward Chrzanowski, Zbigniew Jonczyk, Józef Wanat, Zenon Sobczyk, Włodzimierz Kamiński, Czesław Ciszewski, Tadeusz Witkowski, Stanisław Antkowiak i wielu innych.

W 1948 r., gdy opiekę nad klubem roztoczyły SFM, rozpoczął się lepszy okres w dziejach klubu. Dzięki działaczom i dyrekcji SFM powstała nowa hala sportowa, hotel i wyładniała murawa boiska. Transformacja ustrojowa w latach 90-tych spowodowała kryzys sportowy i organizacyjny w Unii. Dzisiaj Swarzędz nie słynie z mebli, lecz jest najlepszą Sportową Gminą w Polsce.

Klub Unia obecnie prowadzi sekcje sportowe: piłki nożnej (III liga), zapasów (czołówka młodzieżowa Polski), lekkoatletyczna i gimnastyki.

Unia w czasie 99 lat istnienia miała 14 prezesów, spośród których najdłużej funkcjonował Andrzej Pawlak i Stefan Szczublewski.  7 listopada 2016 r. rozpoczęło działalność Koło Przyjaciół i Sympatyków Klubu Unia, które nosi nazwę „Unia – 100”. Nazwa powstała z myślą o obchodach 100-lecia klubu, które będą za rok. Członkami Koła są byli zawodnicy, trenerzy i działacze klubu. Koło ma w założeniach współpracę z Zarządem Klubu Unia w celu przygotowania jubileuszu 100-lecia oraz integrację środowiska byłych i obecnych członków klubu. Koło dotychczas przeprowadziło w ciągu niespełna 4 lat istnienia 180 różnych akcji o charakterze społecznym, poznawczym, kulturalnym, sportowym i publicystycznym.

- Reklama -
- Reklama -