środa, 24 lipca 2024
21.5 C
Swarzędz

Pół tysiąca bezrobotnych w Swarzędzu

O 60% wzrosła – między marcem a lipcem – liczba bezrobotnych mieszkańców naszej gminy, zarejestrowanych w poznańskim pośredniaku. W stolicy Wielkopolski i powiecie poznańskim bez pracy pozostaje niemal 10 tys. osób.

Zobacz także

- Reklama -

Z miesiąca na miesiąc wrasta liczba bezrobotnych mieszkańców powiatu poznańskiego, w tym także naszej gminy. Na koniec marca w Poznaniu i 17 gminach Powiatu Poznańskiego – w świetle oficjalnych statystyk – było  6,7 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. W lipcu Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, odnotował znaczący wzrost osób bez pracy, którzy pojawili się w poznańskim pośredniaku. Obecnie liczba ta wynosi prawie 10 tys. osób. Oznacza to, że w ciągu czterech miesięcy przybyło ponad 3 tys. osób bezrobotnych.

Jak wygląda sytuacja w naszej gminie? Pod koniec marca, w poznańskim PUP  zarejestrowanych było 302 swarzędzan. W lipcu  grono mieszkańców naszej gminy , którzy utracili pracę  i zarejestrowali się w poznańskim „pośredniaku”  zwiększyła się do 485 osób, a więc w porównaniu do marca wzrosła aż o 60%. A to tylko oficjalne statystyki; ile osób pracę straciło, a nie widnieje w statystykach poznańskiego pośredniaka?

Wśród 485 zarejestrowanych bezrobotnych swarzędzan, większość stanowią kobiety (298), osób do 30 roku życia jest 119, a bezrobotnych swarzędzan powyżej 50 –tki – 111. Zwiększyła się też znacznie liczba osób uprawnionych do pobierania zasiłku – w maju było ich  121, w czerwcu – 148, a na koniec lipca – 161.   Mimo kryzysu spowodowanego koronawirusem w lipcu, w poznańskim Urzędzie Pracy pojawiło się  60 ofert pracy dla mieszkańców  naszej gminy.  Pracę podjęło 40 osób.

Statystyki PUP Poznań:

Bezrobocie na koniec marca: ogółem – 6777, w tym Poznań – 4.343, Powiat Poznański – 2.464

Bezrobocie na koniec lipca: ogółem – 9.645, w tym Poznań – 6.092, Powiat Poznański –  3.553

- Reklama -
- Reklama -