sobota, 22 czerwca 2024
19.2 C
Swarzędz

Nowy czujnik zmierzy formaldehydy!

Czujnik jakości powietrza, który niedawno został zamontowany w Swarzędzu na Zatorzu przy ulicy Traugutta, poza ciągłym pomiarem pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 mierzy także zawartość formaldehydów w powietrzu.

Zobacz także

- Reklama -

Związki te uznawane są jako rakotwórcze, w niektórych krajach zakazane (np. Kanada), często znajdują się w naszych gospodarstwach domowych pod postacią wszelkiego rodzaju użytych klejów np. w płytach meblowych, pilśniowych, wiórowych czy MDF.Pomiar formaldehydów w powietrzu jest ważny ponieważ może określić czy w pobliżu są spalane niedozwolone materiały jak np. płyty wiórowe, sklejki czy drewno lakierowane. Jak dotąd tylko Straż Miejska w Swarzędzu posiadała stację badawczą z dronem, która mierzyła ilość formaldehydów w powietrzu. Z informacji otrzymanych od Komendanta Straży Miejskiej Piotra Kubczaka do tej pory wykonano około 30 kontroli wskazanych adresów, gdzie stwierdzono kilka nieprawidłowości. Niestety, znane są także przypadki właścicieli domostw, którzy przerabiają nowoczesne piece, tak aby można było w nich spalać odpady poprodukcyjne czy stare meble.

Czy jakość powietrza gminie Swarzędz się poprawia? Niewątpliwie lekka zima spowodowała, że powietrze nie było tak zanieczyszczone jak w latach ubiegłych, co nie oznacza, że w mroźniejsze dni czujniki nie rejestrowały nawet kilkukrotne przekroczonych norm pyłów zawieszonych. Widać natomiast coraz większą świadomość mieszkańców związaną z jakością powietrza. – W zeszłym roku o ponad 30 % spadła ilość zgłaszanych interwencji dotyczących podejrzenia spalania odpadów, spadła ilość kontroli własnych, spadła ilość ujawnionych przypadków spalania.- wyjaśnia komendant Straży Miejskiej, Piotr Kubczak.

Niestety, jak zauważają mieszkańcy gminy, niektórzy sąsiedzi, a także mali producenci/stolarze zaczynają swój proceder spalania odpadów po godzinie 22.00, kiedy Straż Miejska i Eko Patrol już nie dokonują interwencji. Z informacji przekazywanych przez mieszkańców wiemy, że sytuacja taka ma często miejsce w Swarzędzu, Bogucinie czy Paczkowie.

Słowa podziękowania kierujemy do mieszkańca, który zasponsorował wspomniany wcześniej czujnik jakości powietrza. Wszystkie pomiary dostępne są na stronie internetowej: www.smogstop.infoswarzedz.pl.

- Reklama -
- Reklama -