poniedziałek, 26 lutego 2024
1.5 C
Swarzędz

Sanepid potwierdził dziewięć nowych przypadków zakażenia

Do 61 wzrosła liczba mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem SARS-COV-2 w naszej gminie. W chwili obecnej mamy 27 tzw. aktywnych przypadków; 3 osoby trafiły do szpitala, a 24 przebywają w izolacji domowej. Jedna osoba zmarła.

Zobacz także

- Reklama -

W miniony poniedziałek Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu poinformowała o kolejnych  9 przypadkach zakażenia koronawirusem wśród mieszkańców naszej gminy w ciągu ostatnich 5 dni.  W świetle najnowszego raportu poznańskiego Sanepidu, SARSO-COV-2 potwierdzono łącznie u 61 osób  ze Swarzędza i swarzędzkich sołectw. 33 mieszkańców już wyzdrowiało,  a 27  to nadal tzw. aktywne przypadki, wśród których 3 osoby przebywają w szpitalu,  a 24 pozostaje w izolacji domowej.  Do tej pory 1 osoba zmarła.

Czy mamy ogniska w gminie?

Z informacji pozyskanych kilka dni temu w poznańskim sanepidzie wynika, że obecnie na terenie naszej gminy nie ma potwierdzonych ognisk w firmach, zakładach pracy, czy instytucjach. Nie ma też kolejnych zakażeń w Zespole Szkół nr 1 na os. Mielżyńskiego. – Ostatnie zakażenia w gminie Swarzędz to tzw. przypadki powiązane z dużymi ogniskami zewnętrznymi – wyjaśnia Anna Pawłowska, kierownik Działu Epidemiologii  Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu. I tak np. 2 mieszkańców to zakażeni z ogniska w Volkswagen Poznań, dwie kolejne osoby to przypadki powiązane z ogniskiem w parafii w sąsiednich Tulcach. Mamy też w naszej gminie 2 przypadki, które pochodzą z dużego ogniska w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego na poznańskich Krzesinach, gdzie odnotowano kilkanaście przypadków. Jedna osoba z gminy Swarzędz, jest też powiązana z ogniskiem w poznańskim szpitalu HCP, gdzie 3 tygodnie temu zakażonych zostało ponad 30 osób (pacjentów i pracowników szpitala),  a 5 osób zmarło.

Swarzędz z największą liczba zakażeń w Powiecie

Nasza gmina  przez wiele miesięcy epidemii znajdowała się – pod względem  liczby zakażeń – na 4-5 miejscu wśród 17 gmin powiatu poznańskiego. Niestety, ostatni tydzień spowodował, że Swarzędz z 61.przypadkami  „wyprzedził” w statystykach  Mosinę, Luboń czy Komorniki które dotychczas notowały więcej zakażeń niż Swarzędz.

  • 61 – tyle potwierdzonych zakażeń odnotowano w naszej gminie
  • 9 – tyle zakażeń odnotowano w ciągu ostatnich 5 dni
  • 27 – tyle osób to tzw. aktywne przypadki
  • 3 –  tyle osób  przebywa obecnie w szpitalu
  • 24 – tyle osób przebywa obecnie w izolacji domowej
  • 33 –tyle osób wyzdrowiało
  • 1 – zmarła jedna osoba
- Reklama -
- Reklama -