poniedziałek, 20 maja 2024
22.6 C
Swarzędz

Zmarła kolejna zakażona osoba

Epidemia koronawirusa zdecydowanie przybiera na sile. Także w naszej gminie, gdzie liczba mieszkańców zakażonych SARS CoV-2 wzrosła do 90, z czego niemal 60 przepadków potwierdzono zaledwie w ostatnim miesiącu. Niestety, jest też druga śmiertelna ofiara koronawirusa, a czworo mieszkańców przebywa w szpitalu.

Zobacz także

- Reklama -

Epidemia koronawirusa gwałtownie się rozwija. Od miesiąca w całej Polsce notowany jest znaczący wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. Sytuacja epidemiologiczna pogarsza się także w naszej gminie.

90 zakażonych mieszkańców

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu poinformowała o kolejnych 5  przypadkach zakażenia koronawirusem wśród swarzędzan.  W świetle najnowszego raportu poznańskiego Sanepidu, SARS-CoV-2 potwierdzono łącznie u 90 mieszkańców  Swarzędza i podswarzędzkich sołectw. – Obecnie w gminie  Swarzędz jest 46 tzw. aktywnych przypadków zakażenia, 4 osoby są hospitalizowane w szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, 1 jest w izolatorium, a pozostali zakażeni mieszkańcy w izolacji domowej – wyjaśnia  Anna Pawłowska, kierownik Działu Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu.  Dotychczas wyzdrowiały 42 osób. Niestety, zmarł kolejny mieszkaniec naszej gminy. – To 86 – letni mężczyzna, który był wcześniej hospitalizowany – dodaje Anna Pawłowska.  Pierwszą ofiarą Covid -19 była 83 – letnia mieszkanka.

60 zakażonych w ciągu 4 tygodni

Dane te wskazują, że  epidemia niewątpliwie przyspieszyła. Przypomnijmy. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wśród mieszkańców naszej gminy odnotowano pod koniec marca. Jako pierwszy – przynajmniej w świetle potwierdzonych, oficjalnych informacji –  pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 otrzymał ratownik medyczny ze Swarzędza. Trafił do szpitala. 1 kwietnia kolejny mieszkaniec został zakażony koronawirusem. Miesiąc później mieliśmy już 6 przypadków, 19 maja – 8 przypadków, a pod koniec czerwca 10 przypadków. Potem, przez ponad trzy tygodnie w gminie Swarzędz sanepid nie odnotował żadnych nowych zakażeń. Niestety, kolejny przypadek pojawił się 23 lipca. Pod koniec sierpnia mieliśmy już 21 mieszkańców, u których wykryto SARS-CoV-2. Potem od września liczba ta zaczęła rosnąć bardzo szybko. 29 września mieliśmy już 61 przypadków, 1 października – 67 przypadków, a 8 października – już 80 przypadków, a 13 października – 90 przypadków.  Co ważne przez pierwsze 5,5 miesiąca epidemii (od końca marca do 7 września odnotowano 30 przypadków zakażenia koronawirusem, natomiast kolejne 60 przypadków potwierdzono zaledwie w ciągu ostatnich czterech tygodni.

Do tej pory w Poznaniu i 17 gminach powiatu poznańskiego zanotowano łącznie 1950 przypadków, obecnie tzw. aktywnych przypadków jest 1019.

  • 90 – tyle potwierdzonych zakażeń odnotowano w naszej gminie
  • 46 – tyle osób to tzw. aktywne przypadki
  • 4 –  tyle osób  przebywa obecnie w szpitalu
  • 42 –tyle osób wyzdrowiało
  • 2 – tylu mieszkańców zmarło
- Reklama -
- Reklama -