Już setka mieszkańców z koronawirusem

Do 100. wzrosła liczba mieszkańców naszej gminy z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2; połowa z nich koronawirusem zakaziła się w ostatnim miesiącu. W ciągu zaledwie dwóch ostatnich dni przybyło aż 10 nowych przypadków. Tylko w ostatnim tygodniu, w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano około 800 nowych zakażeń.

Epidemia koronawirusa gwałtownie się rozwija. Od kilkunastu dni w całej Polsce notowany jest znaczący wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. Sytuacja epidemiologiczna pogarsza się także w naszej gminie.

100 zakażonych mieszkańców

W  minionych dwóch dniach Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu poinformowała o kolejnych 10  przypadkach zakażenia koronawirusem wśród swarzędzan.  W świetle najnowszego raportu poznańskiego Sanepidu, SARS-CoV-2 potwierdzono łącznie u 100 mieszkańców  Swarzędza i podswarzędzkich sołectw.  Obecnie w gminie  Swarzędz są 42 tzw. aktywne przypadki zakażenia, 3 osoby są hospitalizowane w szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, a pozostali zakażeni mieszkańcy  są  w izolacji domowej. Łącznie wyzdrowiało 56 osób. Dwie osoby – niestety – zmarły: 83 – letnia kobieta i 86 – letni mężczyzna.

50 zakażonych w ciągu 4 tygodni

Ostatnie dane  wskazują, że  epidemia niewątpliwie przyspieszyła.  Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wśród mieszkańców naszej gminy odnotowano pod koniec marca. Miesiąc później mieliśmy już 6 przypadków, 19 maja – 8 przypadków, a pod koniec czerwca 10 przypadków. Potem, przez ponad trzy tygodnie w gminie Swarzędz sanepid nie odnotował żadnych nowych zakażeń. Niestety, kolejny przypadek pojawił się 23 lipca. Pod koniec sierpnia mieliśmy już 21 mieszkańców, u których wykryto SARS-CoV-2. Potem od września liczba ta zaczęła rosnąć bardzo szybko. 29 września mieliśmy już 61 przypadków, 1 października – 67 przypadków, a 8 października – już 80 przypadków, po tygodniu, 15 października mamy już setkę zakażonych mieszkańców.

Swarzędz z największą liczbą zakażeń w Powiecie

Swarzędz z setką potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 zajmuje – niestety –  I miejsce w statystykach powiatu poznańskiego. Do tej pory w Poznaniu odnotowano 1458 przypadków (aktywnych obecnie 785), a w 17 gminach powiatu poznańskiego – 865 (aktywnych przypadków – 452)

 Łącznie to 2.323 (przed tygodniem przepadków było o około 800 mniej), z których 1043 wyzdrowiało, a 43 zmarło. W szpitalu przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu przebywa obecnie 80 osób z Poznania i 17 z gmin powiatu poznańskiego, w tym 3 z naszej gminy.

  • 100 – tyle potwierdzonych zakażeń odnotowano w naszej gminie
  • 10 – tyle zakażeń odnotowano w ciągu ostatnich 2 dni
  • 42 – tyle osób to tzw. aktywne przypadki
  • 3 –  tyle osób  przebywa obecnie w szpitalu
  • 56 –tyle osób wyzdrowiało
  • 2 – tyle osób zmarło
- Reklama -