Już 121 mieszkańców z SARS – COV-2

Do 121. wzrosła liczba mieszkańców naszej gminy z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. – Obecnie 59 mieszkańców gminy Swarzędz to tzw. aktywne przypadki - informuje Anna Pawłowska, kierownik Działu Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Druga fala epidemii stała się faktem. Od września notujemy gwałtowny przyrost przypadków, a każdy kolejny dzień przynosi w Polsce nowe rekordy zakażeń; gwałtownie rośnie też liczba hospitalizowanych pacjentów i osób walczących o życie pod respiratorami. W minioną środę przekroczyliśmy w kraju liczbę 10 tys. zakażeń, zmarło aż 130 osób. Łącznie  mamy 202.579 zakażonych, ponad 9,4 tys. chorych jest w szpitalu, a pod respiratorami – ponad 757 osób, Do tej pory zmarło  3.851 osób. 

121 zakażonych mieszkańców gminy Swarzędz

Pogarsza się także sytuacja w naszej gminie, a liczba przypadków gwałtownie rośnie. W miniony wtorek  – jak poinformowała Anna Pawłowska, kierownik Działu Epidemiologii w poznańskim Sanepidzie – na terenie gminy Swarzędz mieliśmy  121 zakażonych, z czego aż 59 mieszkańców to tzw. aktywne przypadki. Jak podkreśla jednak przedstawicielka PSSE, dane te są niepełne i dotyczą tylko mieszkańców zarejestrowanych przez Inspekcję Sanitarną, a nie obejmują wszystkich zgłoszeń; może się zatem okazać, że liczba przypadków w naszej gminie jest o kilkanaście – kilkadziesiąt  przypadków wyższa. Dodatkowo powyższe dane cząstkowe nie obejmują środy (21 października), kiedy w  powiecie poznańskim odnotowano kolejne ponad 100 nowych przypadków. Wiele wskazuje na to, że w tej liczbie nowych zakażonych mogą być także swarzędzanie.  

Przypomnijmy, że jeszcze 2 miesiące temu (21 sierpnia) mieliśmy 21 zakażeń, w tym tylko 8 aktywnych, miesiąc później (21 września) odnotowano 52 zakażenia i 19 aktywnych przypadków, a  po miesiącu (20 października) mamy już łącznie 121 przypadków wśród mieszkańców, w tym 59 aktywnych. Wg danych z powiatowego Sanepidu do tej pory (stan na 20 października), w naszej gminie odnotowano 2 zgony, 60  mieszkańców wyzdrowiało.

  • Kraj – 202.579 zakażonych, zmarło – 3.851 osób,  ponad 99 tys. – aktywne przypadki
  • Wielkopolska –  17.726 zakażonych, zmarło – 452, 9033 – aktywne przypadki
  • Swarzędz – 121 zakażonych, zmarły – 2 osoby, 59 – aktywne przypadki
- Reklama -