wtorek, 16 kwietnia 2024
7.3 C
Swarzędz

Kolejny skok zakażeń w Swarzędzu!

Do 167. – według oficjalnych statystyk poznańskiego Sanepidu - wzrosła liczba mieszkańców naszej gminy z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Wiele jednak wskazuje, że może być ich obecnie ok. 300, Sanepid nie nadąża bowiem z liczeniem przypadków. Tylko jednego dnia - w miniony czwartek - odnotowano 400 nowych zakażeń w powiecie poznańskim i 474 w Poznaniu. Łącznie w stolicy Wielkopolski i 17 gminach powiatu poznańskiego odnotowano już ponad 8,7 tys. przypadków koronawirusa; 87 osób zmarło.

Zobacz także

- Reklama -

Od kilku tygodni notujemy gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem.  Sytuacja w Poznaniu i powiecie poznańskim staje się coraz bardziej dramatyczna.

Ponad 8,7 tysięcy zakażeń  w Poznaniu i powiecie

Tylko w miniony czwartek, Wielkopolska odnotowała ponad 2,6 tys. zakażeń, z czego 474 w Poznaniu i 400 w gminach powiatu poznańskiego. Do tej pory – w świetle danych Ministerstwa Zdrowia) liczba zakażeń w stolicy Wielkopolski i 17 gminach Powiatu Poznańskiego przekroczyła  ponad 8,7 tys., a 87 osób zmarło, choć w świetle statystyk Sanepidu liczba ta jest dwukrotnie niższa (przeciążona pracą PSSE notuje kilkudniowe opóźnienia w aktualizacji danych).  Bardzo niepokojące informacje płyną także ze Szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, który walczy z zakażeniami wśród personelu medycznego. W ostatnim czasie zakaziło się tam 50 osób. Jak się dowiedzieliśmy w czwartek, 29 października br. niemal wszystkie respiratory były zajęte.

Zakażonych może być już 300 swarzędzan

Pogarsza się także sytuacja w naszej gminie, a liczba przypadków rośnie. – Od początku epidemii  w gminie  Swarzędz odnotowano łącznie 167 zakażonych, z czego aż 102 mieszkańców to tzw. aktywne przypadki. Do tej pory wyzdrowiało 63 mieszkańców, a  2 osoby – niestety – zmarły – informuje Cyryla Staszewska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu. Jak się dowiedzieliśmy czworo mieszkańców naszej gminy jest obecnie hospitalizowanych w poznańskim szpitalu.

Wiele jednak wskazuje, że podawana przez Powiatowy Sanepid liczba 167 zakażonych mieszkańców naszej gminy (który możemy znaleźć na stronie PSSE), odbiega dość mocno od aktualnego stanu, który  podaje Ministerstwo Zdrowia. Jak wynika z nieoficjalnych informacji,  możemy mieć już w gminie nie 167 a ok. 300 potwierdzonych przypadków zakażeń. Z różnych względów poznański Sanepid otrzymuje wiele danych z opóźnieniem i stąd problemy z aktualizacją danych.

W świetle danych PSSE w powiecie poznańskim do tej pory zakażonych jest 3,7 tys.,  z czego 2,4 tys. w Poznaniu i 1,3 tys. w gminach powiatu poznańskiego. Zdecydowanie wyższe liczby podaje Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem rzecznika wojewody wielkopolskiego w Poznaniu mamy ponad 5 tys,. zakażeń w Poznaniu, i 3,7 tys. przypadków w gminach powiatu poznańskiego

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -