czwartek, 1 czerwca 2023
19.8 C
Swarzędz

Wspominamy tych, którzy odeszli

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki czas zadumy, nostalgii i wspomnień naszych drogich bliskich, którzy odeszli pozostawiając smutek i tęsknotę. Dziś wspominamy znanych, cenionych i zasłużonych swarzędzan, których śmierć wyrwała – w ostatnich 12 miesiącach - z grona naszej swarzędzkiej społeczności.

Zobacz także

Czesław Kabaciński

8 grudnia 2019 roku odszedł Czesław Kabaciński: wielki autorytet i  pedagog  z powołania, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, wieloletni nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Polnej.  Dzięki niemu „Dwójka” jako pierwsza placówka w naszej gminie zorganizowała klasy specjalne, dla dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności intelektualnej, rozwinęła też klasy zawodowe. Ze swarzędzką „Dwójką” Czesław Kabaciński był związany do 1991 roku, do przejścia na emeryturę. Były dyrektor SP nr 2 spoczął na cmentarzu  komunalnym w Jasinie  – Gortatowie.

Piotr Choryński

18 stycznia br. zmarł nagle Piotr Choryński, radny  Rady Miejskiej trzech kadencji i przewodniczący Rady Miejskiej   w latach 2006-2010. Był znanym i cenionym pedagogiem, filologiem i bibliotekoznawcą;  założycielem i  wieloletnim dyrektorem  Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu  przy Podgórnej. 21 lat temu założył    i wydawał –  „Informator Swarzędzki”;  był też wydawcą  portalu swarzedz24. To on współtworzył  – przed wielu laty – urzędowy miesięcznik „Prosto z  ratusza”, redagował także „Zeszyty Swarzędzkie”. Były szef Rady Miejskiej spoczął na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Marcina.

Aleksander Gołębiowski

11 marca br. , po długiej i ciężkiej chorobie, odszedł Aleksander Gołębiowski, artysta kabaretowy, współtwórca legendarnego „TEYa”, mieszkaniec Swarzędza. Aleksander Gołębiowski był znanym i bardzo lubianym artystą kabaretowym, z dyplomem od samego prof. Bardiniego. Urodził się w Rybniku; do Poznania trafił na studia na Akademii Wychowania Fizycznego. Tutaj poznał Zenona Laskowika, Krzysztofa Jaślara i Bohdana Smolenia, tworząc legendarny i kultowy kabaret TEY.  W  2018 roku,  obchodził jubileusz 50 – lecia działalności kabaretowej.

Hieronim Sękowski

6 kwietnia br.  odszedł wieloletni zasłużony członek OSP Kobylnica, nestor tamtejszych ochotników – Hieronim Sękowski. Był wzorem godnym naśladowania dla wielu pokoleń kobylnickich strażaków. Zawsze pełen poświecenia i troski o innych. Brał aktywny udział w życiu Kobylnicy i w budowie pierwszej remizy strażackiej, wspomagał funkcjonowanie Ochotniczej Straży Pożarnej w tym sołectwie. Za swoją ciężką pracę został wielokrotnie wyróżniony, m.in.  Odznaką Wzorowego Strażaka – 1970r., Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Miał 85 lat.

Krystyna Łybacka

20 kwietnia br., w wieku 74 lat odeszła była minister edukacji, europosłanka w latach 2014 – 2019, posłanka na Sejm w latach 1991-2014, wieloletnia mieszkanka naszej gminy.

Krystyna Łybacka była doktorem nauk matematycznych, wieloletnim wykładowcą akademickim na Politechnice Poznańskiej. Związała się z lewicą, była ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera, posłem wielu kadencji. W 2014 podczas majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego zdobyła mandat z województwa wielkopolskiego. Zawsze otwarta na ludzi, niezwykle rzeczowa i konkretna, cieszyła się szacunkiem nie tylko swoich wyborców, ale i politycznych konkurentów. Spoczęła na cmentarzu milostowskim w Poznaniu.

Henryk Brodziszewski

 24 maja br. odszedł Henryk Brodziszewski, znany społecznik, były samorządowiec, postać ceniona przez mieszkańców i niezwykła zasłużona dla swarzędzkiej społeczności.  Pan Henryk pełnił mandat radnego RM w kadencji 2002-2006, był przewodniczącym Komisji Kultury i Sportu, utytułowanym zapaśnikiem (m.in. wicemistrz Polski w zapasach i sześciokrotny mistrz Polski drużynowo). Był także  mistrzem stolarstwa, honorowym prezesem i członkiem Chóru Akord, członkiem Koła Unia -100. W 2009 roku – w uznaniu wielu jego działań – został wyróżniony prestiżowym  tytułem “Zasłużony dla miasta i gminy Swarzędz”.  Spoczął na cmentarzu przy kościele pw. św. Marcina. Miał 87 lat.

Barbara Brodowska – Właźlińska

17 czerwca br. odeszła Barbara Brodowska – Właźlińska, doktor nauk technicznych, przewodnicząca Rady Miejskiej w latach 1994-1998, radna dwóch kadencji, znany i ceniony samorządowiec oraz społecznik.  Z jej inicjatywy m.in. ustanowiono święto Patrona Gminy św. Józefa. Była także pomysłodawczynią budowy pomnika św. Józefa przy Wrzesińskiej. Założyła zespół Caritas przy kościele pw. św. Marcina, aktywnie włączała się w pomoc SPDST. W 2019 roku otrzymała tytuł „Zasłużony dla miasta i gminy Swarzędz”. Miała 83 lata. Pani Barbara spoczęła na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Marcina.

- Reklama -
- Reklama -