środa, 24 lipca 2024
21.5 C
Swarzędz

Schodami nad jezioro!

Miasto chce wybudować porządne, oświetlone zejście ze skarpy przy bazarze do przystani nad Jeziorem Swarzędzkim. Trwają prace planistyczne związane z tą inwestycją.

Zobacz także

- Reklama -

Nad samo jezioro bezpośrednio z górnego tarasu skarpy przy osiedlach mieszkaniowych można dostać się kilkoma zejściami, jednak tylko jednym oficjalnym – schodami, które znajdują się na os. Kościuszkowców. Pozostałe to zejścia powstałe w naturalny sposób, a więc dzikie i niezabezpieczone. Ale ma się to zmienić. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej miasto przedstawiło radnym projekt uchwały dotyczący przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego rejonu gminy, uwzględniającego budowę schodów z górnego tarasu przy targowisku do przystani przy Jeziorze Swarzędzkim. Gmina wywołała zmianę tego planu ze względu na konieczność tzw. odlesienia odcinka, na którym planowana jest inwestycja, ponieważ są to tereny leśne, niepodlegające jurysdykcji miasta.

A to oznacza konieczność uzyskania rozmaitych pozwoleń z instytucji zewnętrznych. Wiadomo już, że budowa nowego zejścia nad jezioro spowoduje likwidację schodów, które znajdują się na niższym piętrze skarpy w pobliżu targowiska: – Schody, które znajdują się na wysokości targowiska są w fatalnym stanie. Zamierzaliśmy je zmodernizować, ale po przeprowadzeniu analiz uznaliśmy, że lepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie nowego, bezpiecznego zejścia bezpośrednio z najwyższego piętra skarpy kilka metrów dalej. Istniejące zejście schodami z niższego piętra skarpy zostanie zlikwidowane – relacjonuje w rozmowie z „TS” wiceburmistrz Grzegorz Taterka.

Nowe zejście nie zostanie jednak wyposażone w podjazdy dla rowerów czy wózków: – Aby to wykonać konieczna byłaby wycinka sporej liczby drzew, a tego chcieliśmy uniknąć. Wiązałoby się to dodatkowo z gigantycznymi kosztami. Zjazdy pojawią się za to na schodach przy os. Kościuszkowców, które będą modernizowane w kolejnym etapie i konsultowaliśmy już ten temat m.in. ze środowiskami osób niepełnosprawnych – podkreśla zastępca gospodarza miasta. Kiedy jednak dojdzie do realizacji tej inwestycji? – Zmiana planu zagospodarowania potrwa ok. 12 miesięcy, następnie konieczne będzie opracowanie projektu technicznego dla tego przedsięwzięcia. Musimy przejść wszystkie konieczne procedury w tej sprawie. Myślę, że prace budowlane będą mogły się rozpocząć najwcześniej za dwa lata – wyjaśnia G. Taterka. Jak wynika z opracowanej w międzyczasie przez miasto koncepcji całego przedsięwzięcia, zejście zostanie wykonane z kostki betonowej, po obu jego stronach znajdzie się murek z balustradami, całość zostanie też oświetlona lampami parkowymi typu LED, a także odwodniona. Wejście na schody ma się znajdować przy parkingu przy ul. Zamkowej.

Fotorts
- Reklama -
- Reklama -