poniedziałek, 27 maja 2024
20 C
Swarzędz

Bezrobocie wzrosło o ponad 100%

Niepokojące informacje napłynęły z powiatowego „pośredniaka”. Już 551 mieszkańcównaszej gminy nie ma pracy. To wzrost o 80% w porównaniu do marca br. i o ponad 100% więcej w porównaniu do liczby bezrobotnych z października 2019r.

Zobacz także

- Reklama -

Epidemia koronawirusa coraz dotkliwiej odbija się na gospodarce, także na naszej, lokalnej.

Statystyki Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu z ostatnich miesięcy nie napawają optymizmem; liczba bezrobotnych, którzy rejestrują się w poznańskim pośredniaku dość mocno wzrasta. Niepokoją też  najnowsze, październikowe statystyki. Obecnie w poznańskim PUP jest ponad 10,8 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, z czego 6,8 tys. to osoby z Poznania i 3,9 tys. to mieszkańcy z gmin powiatu poznańskiego.  Niestety, liczba bezrobotnych swarzędzan znowu wzrosła i to znacznie.

W październiku  liczba  mieszkańców, którzy utracili pracę  i zarejestrowali się w poznańskim „pośredniaku”  zwiększyła się do 551 osób, a więc w porównaniu do marca wzrosła  o ponad  80%.  Co więcej, gdy porównamy tą liczbę z danymi sprzed roku(dokładnie z października 2019) okazuje się, że liczba mieszkańców naszej gminy ze statusem bezrobotnego wzrosła o ponad 100%. Rok temu w Powiatowym Urzędzie Pracy było zarejestrowanych 266 mieszkańców Swarzędza i sołectw, po roku liczba ta wynosi 551 osób.

Wśród osób bez pracy, większość stanowią kobiety (336), osób do 30 roku życia jest 131, a bezrobotnych swarzędzan powyżej 50 –tki –  także 131. Zwiększyła się  znacznie liczba osób uprawnionych do pobierania zasiłku – w maju było ich  121, w czerwcu – 148,  a obecnie 175.

Po raz kolejny – mimo kryzysu spowodowanego koronawirusem – odnotowano dość wysoką liczbę ofert pracy – w październiku było ich 111. Tylko 34 bezrobotne osoby skorzystały z nich i pracę podjęły. Obecnie kilkanaście osób odbywa staże i rozpoczęło prace społeczne.

Oferty pracy – gmina Swarzędz (źródło PUP):

Młodszy drukarz, lektor j.ukraińskiego, lektor j.rosyjskiego, lektorj.polskiego, pracownik magazynowy, pracownik fizyczny, operator maszyn tnących, ślusarz-technik, konstruktor meblowy, nauczyciel mechatroniki, nauczyciel automatyki, nauczyciel informatyki, nauczyciel obróbki skrawaniem.

- Reklama -
- Reklama -