środa, 17 kwietnia 2024
4.9 C
Swarzędz

Będą kontenery na elektrośmieci

Wkrótce w gminie pojawią się specjalne kontenery, do których będzie można na bieżąco wrzucać elektrośmieci. Na razie nie wiadomo ile dokładnie ich będzie, ale na terenie ZM GOAP zostanie zamontowanych łącznie 100 charakterystycznych pojemników na tego typu odpady.

Zobacz także

- Reklama -

To może być spore ułatwienie dla swarzędzan. W ramach współpracy ZM GOAP z firmą MB Recycling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko na terenie miejscowości należących do związku pojawią się pojemniki przeznaczone do bezpłatnej utylizacji elektrośmieci, których wielkość nie przekracza 50 cm. Kontenery będą w czerwonym kolorze i zostaną specjalnie oznakowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jak przekonuje ZM GOAP, rozwiązana zostanie kwestia kłopotliwego dla wielu mieszkańców dojazdu ze sprzętem elektrycznym do punktów selektywnej zbiórki odpadów, bo to właśnie tam trzeba dostarczać tego typu odpady. – Pojemniki, które bezpłatnie staną na terenie Związku, bardzo ułatwią mieszkańcom pozbycie się, często gromadzonych przez lata, małych elektroodpadów. Jestem przekonana, że mieszkańcy będą z tej możliwości chętnie korzystali: zniknie bowiem problem dojazdu do punktów selektywnej zbiórki odpadów z drobnym sprzętem takim jak stary telefon komórkowy czy żelazko, czajnik, a także szukania odpowiednich pojemników na zużyte baterie lub akumulatorki – mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik, członek Zarządu ZM GOAP. Jak wynika z informacji przekazywanych przez związek, montaż pierwszych pojemników rozpocznie się w I kwartale przyszłego roku, a cały system ma być gotowy najpóźniej do końca 2021 r. Docelowo na terenie Związku planuje się rozmieszczenie 100 takich nowoczesnych i bezpiecznych kontenerów. Na razie nie wiadomo jednak ile z nich przypadnie na naszą gminę, ani gdzie dokładnie zostaną zamontowane. Jak wyjaśnili nam przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko, te kwestie cały czas są ustalane. Co jednak dokładnie będzie można wrzucić do takiego pojemnika? Mowa tutaj o wszystkich niedziałających, zużytych sprzętach elektrycznych, które wielkością nie przekraczają 50 cm, jak np.: lokówki, suszarki, telefony, tostery. Pojemniki będą opróżniane na bieżąco, a śmieci dostarczane przez mieszkańców będą transportowane do przedsiębiorstwa gospodarki odpadami, które zajmie się ich recyklingiem. Montaż pojemników oraz ich transport będzie darmowy dla związku, co oznacza, że i mieszkańcy nie zostaną obciążeni kosztami takiego rozwiązania.

Warto też odnotować, że ilość produkowanego sprzętu elektronicznego i elektrycznego z każdym rokiem wzrasta. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost ten oszacowano na poziomie 21%. Jak informuje ZM GOAP, powołując się na dane GESP (Global E-waste Statistics Partnership) na świecie w 2019 r. wyprodukowano 53,6 miliona ton elektrycznych śmieci. W samej Polsce natomiast każdy z nas w tym czasie wygenerował ich aż 11,7 kg.

- Reklama -
- Reklama -