środa, 12 czerwca 2024
14.8 C
Swarzędz

Swarzędz uruchamia punkt wymazowy!

Mieszkańcy naszej gminy z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 nie będą musieli już jeździć do Poznania, by zrobić test na koronawirusa. Już w najbliższy poniedziałek, przy Ośrodku Kultury, zostanie uruchomiony miejscowy punkt pobrań wymazów typu drive-thru.

Zobacz także

- Reklama -

Z dnia na dzień w naszej gminie przybywa zakażeń SARS-CoV-2. Do tej pory swarzędzanie, którzy chcieli wykonać test na koronawirusa, musieli udać się do jednego z punktów wymazowych, zlokalizowanych w Poznaniu. Nierzadko w kolejkach spędzali po kilka-kilkanaście godzin. W przyszłym tygodniu sytuacja ta się zmieni. W Swarzędzu zostanie uruchomiony punkt wymazowy typu drive –thru. – W związku z rosnącą w szybkim tempie liczbą przypadków zakażeń w naszej gminie, od dłuższego czasu czyniliśmy starania o uruchomienie tego typu punktu wymazowego na miejscu, w Swarzędzu, żeby mieszkańcy mieli bliżej – podkreśla w rozmowie z „TS” burmistrz Marian Szkudlarek. Jak się dowiedzieliśmy, punkt pobrań zostanie uruchomiony już w najbliższy poniedziałek, 30 listopada przy Ośrodku Kultury ul. Poznańska, wjazd od ulicy Jesionowej. (Jeszcze kilka dni temu punkt wymazowy miał być przy Pływalni, ale w czwartek zmieniono decyzję o lokalizacji – przyp. red.).

Punkt będzie działał przez 7 dni w tygodniu, po 4 godziny dziennie, od 8.00 do 12.00. Będzie można w nim wykonać test na koronawirusa typu PCR, czyli wymaz z gardła i nosogardzieli – wyjaśnia z kolei Sławomir Kaźmierczak, kierownik  Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Przeciwpożarowej w swarzędzkim magistracie. Punkt będzie obsługiwał pacjentów, którzy mają m.in. skierowanie od lekarza POZ, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza pomocy doraźnej, czy skierowanie wystawione przez inspekcję sanitarną. Nie będzie konieczna – przynajmniej na razie – wcześniejsza rejestracja. Swarzędzki punkt pobrań będzie przeznaczony zarówno dla osób pieszych, jak i zmotoryzowanych. 

Tel. kontaktowy: 880 971 109. 

Miejsce uzyskania wyniku: pacjent.gov.pl lub uczelnia.ump.edu.pl/covid/Default

Kto może skorzystać z badania w mobilnym punkcie?

Osoby posiadające zlecenie:

 • na badanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
 • na badanie wystawione przez lekarza lub felczera, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
 • na badanie wystawione przez lekarza pracującego w hospicjum lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym
 • na badanie wystawione przez inspekcję sanitarną
 • wystawione przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego
 • przed przyjęciem do domu pomocy społecznej
 • przed przyjęciem do hospicjum
 • przed przyjęciem do stacji dializ.

Pamiętaj, że badanie należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. Od dnia następującego po dniu zlecenia testu przez lekarza POZ podlegasz 10 dniowej kwarantannie (masz jednak prawo opuścić miejsce jej odbywania na czas pobrania wymazu oraz dojazdu do punktu mobilnego i z powrotem do domu). Jeżeli wynik testu zleconego przez lekarza POZ będzie negatywny i laboratorium wpisze go do systemu EWP, zostaniesz automatycznie zwolniony z kwarantanny

Mam zlecenie na badanie finansowane przez NFZ, jakich dokumentów potrzebuję?

Proszę zabrać ze sobą dowód osobisty. Jeżeli nie posiadasz dowodu osobistego (nie masz nr PESEL), w zleceniu zostanie wpisany np. seria i nr Twojego paszportu – podaj go następnie w punkcie mobilnym. Nie musisz znać numeru zlecenia ani posiadać jego wydruku.

Czy mogę się umówić na test na konkretną godzinę?

Pacjenci przyjmowani są według kolejności przybycia. Nie ma możliwości umówienia się na konkretną godzinę. Jeżeli jednak podasz swój nr telefonu komórkowego na etapie wystawiania zlecenia, możesz otrzymać sms z sugerowanym terminem (dzień i godzina) oraz adresem mobilnego punktu w Twojej okolicy, w którym będziesz mógł wykonać badanie. System dokona dla Ciebie wstępnej rezerwacji tego terminu. Wystarczy, że w punkcie mobilnym pokażesz otrzymany sms. Pamiętaj jednak, że ww. termin ma charakter orientacyjny.

Do punktu mobilnego udaj się najlepiej własnym środkiem transportu lub pieszo. Nie ma rejonizacji, więc możesz się udać do tego punktu, który sam wybierzesz.

W drodze na badanie i z powrotem należy też zachować zasady dystansowania społecznego.

Jak się przygotować do badania?

Na badanie zabierz ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ten, którego serię i numer podawałeś osobie wystawiającej skierowanie na badanie).

Minimum 2 godziny przed badaniem:

 • nie spożywaj posiłków
 • nie pij
 • nie żuj gumy
 • nie płucz jamy ustnej i nosa
 • nie myj zębów
 • nie przyjmuj leków
 • nie pal papierosów.

Jak otrzymam wynik?

Twój wynik jest widoczny na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Wynik widzi również twój lekarz POZ. O wyniku badania powinien poinformować Cię przychodnia POZ, w której świadczeń udziela Twój lekarz POZ.

Jeśli podałeś/aś w ustawieniach konta swój telefon, to SMS powiadomi Cię o tym, że na Internetowym Koncie Pacjenta masz już informację o wyniku Twojego testu.

Na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oprócz wyniku testu znajdziesz informację o ewentualnym podleganiu kwarantannie lub izolacji domowej wraz z przewidywaną datą jej trwania.

Sprawdź, jak się zalogować na Internetowe Konto Pacjenta

Czy mogę wynik odebrać osobiście w punkcie pobrań?

Nie ma możliwości osobistego odbioru wyników. Są one udostępnione na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Informację otrzymasz również od swojej placówki POZ.

Mam wynik pozytywny. Co teraz?

Od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu, powinieneś poddać się izolacji w domu, która w przypadku pacjenta bez objawów trwa 10 dni. Okres trwania izolacji możesz też sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Po 7 dniu izolacji, ale nie później niż w jej 10 dniu, skontaktuje się z Tobą Twój lekarz rodzinny, aby sprawdzić Twój stan zdrowia i w przypadku utrzymujących się objawów wydłużyć okres izolacji. Czekaj również na kontakt z inspekcji sanitarnej, która przeprowadzi z Tobą wywiad epidemiologiczny w celu ustalenia osób, które mogły ulec zakażeniu w wyniku kontaktu z Tobą.

Jeżeli jednak poczujesz się gorzej, udaj się na oddział zakaźny szpitala lub wezwij karetkę, dzwoniąc na nr 112.

Jeżeli jesteś poddany izolacji domowej, nie musisz uzyskiwać eZLA. ZUS posiada dostęp do danych w systemie EWP i udostępni je Twojemu pracodawcy, na tej podstawie zostanie Ci wypłacone należne świadczenie.

Fotopixaba
- Reklama -
- Reklama -